بازگشت «گروه خشن»؛ بازسازی شاهکار سینمای وسترن به کارگردانی مل گیبسون

بر اساس گزارش های منتشر شده، مل گیبسون برای کارگردانی و نویسندگی مشترک بازسازی «گروه خشن» (The Wild Bunch) یا آنطور که در ایران می شناسیم، «این گروه خشن»، استخدام شده است. بدین ترتیب بعد از سال ها شایعه در مورد بازسازی یکی از بهترین، جذاب ترین و جنجالی ترین فیلم های وسترن تاریخ سینما می توانیم با خیال راحت از ساخت شاهکاری دیگر از مل گیبسون به صورت بازسازی صحبت کنیم. فیلم اصلی به کارگردانی سام پکین پا با بازی ویلیام هولدن در نقش اصلی در سال ۱۹۶۹ ساخته شد، فیلمی که در ژانرهای مختلف همواره در میان بهترین ها قرار داشته است.

فیلم «گروه خشن» داستان یک گروه یاغی پا به سن گذاشته را روایت می کند که تغییر دوره باعث کسادی شغل آن ها شده و آخرین پروژه ماجراجویانه و مشترک آن ها به فاجعه ختم می گردد. اگر چه محتوای پر از خشونت فیلم به محض اکران با مخالفت ها و انتقادهای شدیدی روبرو شد اما به یک فیلم کالت کلاسیک در تاریخ سینمای هالیوود تبدیل شد. در ابتدا گفته می شود که تونی اسکات بازسازی این فیلم را خواهد ساخت اما در نهایت مرگ او در سال ۲۰۱۲ باعث متوقف شدن پروژه بازسازی «گروه خشن» شد.

The Wild Bunch

بعد از آن نیز شایعاتی مبنی بر حضور ویل اسمیت در نقش اول بازسازی این فیلم به گوش رسید که البته واقعیت نیافت. به گزارش هالیوود ریپورتر، این بازسازی با حضور مل گیبسون به عنوان شخصیت اول پروژه جان تازه ای گرفته است. علیرغم اهمیت این بازسازی، مراحل تولید آن پس از پایان فیلم جدید مل گیبسون با عنوان «ویرانگر» (Destroyer) آغاز خواهد شد که خود یک درام پرهیجان در مورد جنگ جهانی دوم است. این بازیگر و کارگردان سرشناس در دوران فعالیت حرفه ای خود فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده اما در سال های اخیر با ساخت چندین فیلم فوق العاده بار دیگر به دوران اوج گذشته بازگشته است.

The Wild Bunch

مهم ترین اثر او در سال های اخیر فیلم «ستیغ اره ای» (Hacksaw Ridge) در سال ۲۰۱۶ بود که نامزدی اسکار بهترین کارگردان، بهترین فیلم و چندین جایزه دیگر را برای گیبسون به ارمغان آورد. موفقیت این فیلم باعث شد که کمپانی برادران وارنر اسم او را در میان نامزدهای اصلی ساخت دنباله «جوخه انتحار» (Suicide Squad) قرار دهد که در نهایت به کارگردان دیگری رسید. باید اذعان کرد که فیلم «گروه خشن» تناسب بسیار بیشتری با دیگر آثار مل گیبسون و سبک کارگردانی خاص او دارد. فیلم های او معمولاً با عنصر خشونت در سطحی بسیار عمیق تر از فیلم های کمیک بوکی روبرو می شوند و گیبسون نیز خود قبلاً از تمایل خود به پرداختن به این موضوع در فیلم هایش سخن گفته است.

hacksaw ridge

بجای پرداختن به شخصت های بیروح کمیک بوکی، گیبسون به صرف وقت برای شخصیت ها و تاثیر خشونت بر روی آن ها تمایل نشان داده است، هر چند این رویکرد باعث شده که بسیاری او را به داشتن تمایلات مازوخیستی در فیلم هایش متهم کنند. چنین تمرکزی بر روی ماهیت و چهره زشت خشونت و تلاش برای حفظ هویت انسانی در مقابله با آن درست همان چیزی است که سام پکین پا و مل گیبسون در آثار عمده خود به نمایش گذاشته اند.

The Wild Bunch

هنوز خیلی زود است که در مورد رویکرد گیبسون در بازسازی «گروه خشن» صحبت کنیم اما ترکیب سبک کارگردانی وی و بن مایه ای از سام پکین پا بدون شک برای طرفداران وسترن و کسانی که می خواهند ببینند اثر بعدی یکی از بزرگ ترین نام های هالیوود چگونه است هیجان انگیز خواهد بود.

با بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما آشنا شوید

بهترین فیلم های ژانر وسترن که از دیدن آن ها پشیمان نخواهید شد

۲۰ شگفت انگیز؛ با بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما آشنا شوید

نوشته بازگشت «گروه خشن»؛ بازسازی شاهکار سینمای وسترن به کارگردانی مل گیبسون اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.