با ۱۶ مورد از زیباترین فرودگاه های دنیا آشنا شوید

درست است که فرودگاه ها در اصل جایی برای پرواز و فرود هواپیماها و نقل و انتقال مسافران هستند، اما یک فرودگاه زیبا می تواند اولین دقایق حضورمان در یک شهر یا کشور، یا زمان انتظار برای پروازمان را تبدیل به تجربه ای خوشایند و به یاد ماندنی کند. در بسیاری از کشورها، فرودگاه هایی وجود دارد که فراتر از یک ترمینال مسافربری صرف هستند و هنر و تلاش زیادی صرف طراحی منحصر به فرد آن ها شده است. در ادامه به ۱۶ مورد از زیباترین فرودگاه های دنیا می پردازیم.

۱- ترکمنستان- فرودگاه بین المللی عشق آباد

فرودگاه جدید شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، به شکل یک شاهین در حال پرواز طراحی شده است. این فرودگاه نه تنها به یکی از بناهای معروف ترکمنستان تبدیل شده، بلکه در کتاب رکوردهای جهانی گینس تحت عنوان وسیع ترین تصویر تزئینی به شکل فرش، روی سقف ساختمان اصلی ترمینال مسافربری ثبت شده است.

۲- امارات متحده ی عربی- فرودگاه بین المللی ابوظبی

این فرودگاه که شکلی مواج دارد، بین شهرهای ابوظبی و دبی واقع شده است. طراحی این فرودگاه کاملا با فضای لوکس این شهرها همخوانی دارد.

۳- فرانسه- فرودگاه بین المللی لیون-سنت اگزوپری

فرودگاه شهر لیون فرانسه را به افتخار آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده ی مشهور فرانسوی به اسم او نامگذاری کردند. اگزوپری، نویسنده ی کتاب مشهور «شازده کوچولو» متولد همین شهر و یک خلبان حرفه ای بود.

۴- مراکش- فرودگاه منارا

فرودگاه منارا یکی از زیباترین فرودگاه های دنیا است و از آن برای پروازهای داخلی، بین قاره ای و بین المللی استفاده می شود. این فرودگاه با به کارگیری تکنولوژی های اروپایی و با الهام از عناصر فرهنگ مراکشی ساخته شده.

۵- کره ی جنوبی- فرودگاه بین المللی اینچئون

فرودگاه اینچئون یکی از بزرگ ترین فرودگاه های دنیا بوده و از سال ۲۰۰۵، هر ساله به انتخاب اتحادیه ی بین المللی فرودگاه ها، عنوان بهترین فرودگاه دنیا را دریافت کرده است.

۶- چین- فرودگاه بین المللی شنزن بائن

فرودگاه شهر شنزن در جلگه ی ساحلی سواحل شرقی منطقه ی دلتای رود مروارید واقع شده است. این فرودگاه، تنها فرودگاه بین المللی کشور چین است که به بنادر دریایی ای متصل است و از آن برای نقل و انتقال مسافران و محموله های دریایی استفاده می شود.

۷- امریکا- فرودگاه بین المللی دالس

این فرودگاه در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده ی امریکا واقع شده و به افتخار جان فاستر دالس به اسم او نامگذاری شده است. دالس وزیر امور خارجه ی امریکا در زمان ریاست جمهوری آیزنهاور بود. فرودگاه دالس یکی از سه فرودگاه شهر واشنگتن و شلوغ ترین آن ها است.

۸- امریکا- فرودگاه بین المللی جان اف. کندی (ساختمان قدیمی ترمینال TWA)

این فرودگاه در شهر نیویورک واقع شده و طراحی آن شکلی انتزاعی از پرواز را به تصویر می کشد. ساختمان این فرودگاه یکی از قدیمی ترین فرودگاه های دنیا است. طراحی فضای داخلی فرودگاه از بیرون آن هم شگفت انگیزتر است. ساختمان هیچ دیوار مشخصی ندارد. به علاوه، در فضای داخل همه چیز انگار شناور و در حرکت است که تصویری نمادین از حرکت مداوم ایجاد کرده است.

۹- چین- فرودگاه بین المللی پکن (ترمینال سه)

این فرودگاه اولین فرودگاه ساخته شده در کشور چین است. طرح کلی ساختمان فرودگاه شبیه به یک اژدها است و سالن انتظار آن به یک باغ زمستانی آراسته شده است (طراحی فرودگاه به سبک سنتی چینی انجام شده است). این فرودگاه یکی از افتخارات کشور چین است و به نوعی موزه ی فرهنگ چین محسوب می شود.

۱۰- امریکا- فرودگاه بین المللی دنور

فقط طراحی منحصر به فرد این فرودگاه نیست که توجه ها را به خود جلب می کند، بلکه شایعات زیادی هم که در مورد آن وجود دارد به فرودگاه دنور جذابیت بخشیده است. در جریان ساخت این فرودگاه، خاکبرداری عظیمی انجام شد (به همان اندازه خاکبرداری ای که برای ساخت کانال پاناما شد). این مسأله باعث شده بسیاری از مردم تصور کنند تأسیسات دیگری زیر فرودگاه وجود دارد و داستان ها و افسانه های زیادی برای فرودگاه دنور بسازند.

۱۱- ژاپن- فرودگاه بین المللی کانسای

این فرودگاه روی یک جزیره ی مصنوعی ساخته شده است. برای متصل کردن جزیره به سواحل اصلی ژاپن، پل بسیار عظیمی به نام دروازه ی آسمان (Sky Gate Bridge R) بنا شد که ۳/۷۵ کیلومتر طول دارد و یکی از طولانی ترین پل های دو طبقه ی دنیا به شمار می رود. فرودگاه کانسای را یکی از عجایب مهندسی قرن بیستم می دانند.

۱۲- امارت متحده ی عربی- فرودگاه بین المللی دبی

این فرودگاه بزرگ ترین فرودگاه شهری امارات متحده ی عربی است و فضای داخلی آن با جنگلی واقعی از درخت های نخل تزئین شده است. در ترمینال یک این فرودگاه ۱۰ کابین خواب برای استراحت مسافران وجود دارد که امکانات آن ها شامل یک تختخواب، اینترنت پر سرعت و یک تلویزیون بزرگ می شود.

۱۳- امریکا- فرودگاه بین المللی لس آنجلس

این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های بین المللی دنیا است و سال ها است که رکورد شلوغ ترین فرودگاه مبدأ و مقصد در دنیا را در اختیار دارد.

۱۴- امریکا- فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو

این فرودگاه، بزرگ ترین فرودگاه از نظر جا به جایی مسافر در منطقه ی خلیج سانفرانسیسکو است . در ترمینال های این فرودگاه چندین موزه و کتابخانه وجود دارد و در سالن های انتظار آن به صورت دائمی و موقت نمایشگاه های هنری برگزار می شود.

۱۵- تایلند- فرودگاه بین المللی ساموی

فرودگاه ساموی از این نظر نامتعارف به شما می رود که جز یک فروشگاه سوغاتی، هیچ بخش دیگری ندارد. با این وجود، فرودگاه ساموی ششمین فرودگاه شلوغ کشور تایلند است و سالانه بیش از یک میلیون مسافر از آن استفاده می کنند.

۱۶- هلند- فرودگاه پرنسس جولیانا

این فرودگاه در جزیره ی سنت مارتن واقع شده که یکی از چهار کشور جزئی ای است که پادشاهی هلند را تشکیل می دهد. انتهای باند فرودگاه پرنسس جولیانا فاصله ی بسیار کمی با ساحل جزیره دارد، به همین دلیل فرود هواپیماها روی آن در ارتفاع بسیار کمی انجام می شود. همین مسأله منظره ای تماشایی برای گردشگران ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

شلوغ ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه ها و آسمان های جهان در سال ۲۰۱۸

عکس‌های بی‌نظیر از فرودگاه‌های جهان که از فضا گرفته شده‌اند

با بهترین هتل های فرودگاهی جهان آشنا شوید

با عجیب ترین، زیباترین و سخت ترین فرودگاه های جهان برای فرود آمدن آشنا شوید

نوشته با ۱۶ مورد از زیباترین فرودگاه های دنیا آشنا شوید اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.