به یاد ماندنی ترین و مهیج ترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع فرار از زندان [قسمت دوم]

همه ما فیلم های با موضوع فرار از زندان را دوست داریم که اگر چه گاهی باور کردنی و رضایت بخش نیستند اما همچنان تماشای آن ها لذت بخش است. برخی از این فیلم ها فلسفی و برخی دیگر یک جذابیت احمقانه خاص دارند. گاهی اوقات نیز داستان چنین فیلم هایی تشبیهی است برای چیزی دیگر اما هر چه باشد ما این فیلم ها را دوست داریم و این امر دلایل متعددی دارد. جذابیت تماشای این فیلم ها شاید به شخصیت های خلافکار آن ها مربوط باشد که از تماشای هوش و جادوی آن ها لذت می بریم و البته از نقشه بی نقصی که برای فرار می کشند.

هیجانی که هنگام اجرای نقشه فرار نیز وجود دارد بیش از هر جنبه دیگری بر جذابیت فیلم های با موضوع فرار از زندان می افزاید. این موضوع همیشه پرطرفدار بوده و این موضوع تنها به دنیای سینما مربوط نمی شود. در روزهای گذشته شاهد پخش یک مینی سریال تلویزیونی به کارگردانی بن استیلر با عنوان «فرار در دانمورا» (escape at dannemora) با بازی بنیسیو دل تورو، پل دینو و پاتریشیا آرکت در نقش های اصلی بودیم که بر اساس یک داستان واقعی از فرار در زندان که در سال ۲۰۱۵ در زندانی در ایالات متحده رخ داد ساخته شده است. در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی بیندازیم به ۱۰ فیلم خاطره انگیز، دیدنی و مهیجی که داستان آن ها بر اساس فرار از زندان شکل گرفته است.

قسمت اول این مطلب سینمایی را در این لینک مطالعه نمایید.

۵- فرار بزرگ (۱۹۶۳)

فرار از زندان

فیلم «فرار بزرگ» (The Great Escape) تصویر سازی خارق العاده و هیجان انگیزی از شخصیت های مختلف، از آمریکایی گرفته تا انگلیسی و استرالیایی، است که در اردوگاه اسرای جنگی متفقین در فرانسه اشغالی نگه داشته می شوند. داستان فیلم در اردوگاه لوفت وافه (نیروی هوایی آلمان نازی) رخ می دهد جایی که برای اسرایی که تاریخچه فرارهای متعدد دارند ساخته شده است. از این رو استادان فرار از زندان داستان ما در اردوگاهی بسیار امنیتی قرار می گیرند که ظاهراً راهی برای فرار ندارد.

فرار از زندان

در یکی از روزها، یک خلبان انگلیسی به نام راجر بارتلت به اردوگاه آورده شده و به او هشدار داده می شود که در صورت تلاش مجدد برای فرار به او شلیک خواهد شد اما بارتلت به این تهدیدات بی اعتنایی می کند. او برای بزرگ ترین فراری که تاکنون اتفاق افتاده نقشه می کشد، تونلی زیر زمینی که قرار است بیش از ۲۵۰ زندانی از طریق آن فرار کنند. این کار به یک برنامه دقیق، تیمی بسیار هماهنگ و ابزار متعدد و همچنین پاسپورت های جعلی و لباس برای هر کدام از زندانی های فراری نیاز دارد.

فرار از زندان

اگر داستان این فیلم را نمی دانید و از خود بپرسید که آیا آن ها موفق به عملی کردن نقشه فرار خود می شوند یا خیر، در طول داستان با تمامی جزییات نقشه فرار زندانیان به شیوه ای هیجان انگیز و پرتنش آشنا می شوید. علیرغم طول نزدیک به سه ساعتی فیلم، از ابتدا تا انتهای داستان بیننده در تعلیق نگه داشته می شود و تمامی ماجراهای اکشن فیلم را با استرس و تنش کامل نگاه خواهید کرد. تیم بازیگران فیلم نیز بسیار قوی بوده و رهبری آن ها را سلطان خونسردی هالیوود، استیو مک کویین، بر عهده دارد. فیلم «فرار بزرگ» هر آنچه که از یک فیلم اکشن ماجراجویانه با بن مایه فرار از زندان بخواهید در خود دارد. برای دانلود فیلم «فرار بزرگ» از این لینک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ داستان باورنکردنی و حیرت آور از زنانی که موفق به فرار از زندان شدند

۴- فرار از آلکاتراز (۱۹۷۹)

فرار از زندان

در یکی از شب های ماه ژوئن سال ۱۹۶۲، سه زندانی زندان فدرال و فوق امنیتی جزیره آلکاتراز از سلول های خود فرار کرده و ظاهراً خود را به خلیج سانفرانسیسکو رساندند و دیگر کسی آن ها را ندید. «فرار از آلکاتراز» (Escape from Alcatraz) پنجمین و آخرین همکاری بین دان سیگل و کلینت ایستوود در نفش فرانک موریس بود، یکی از سه زندانی آلکاتراز که یک شخصیت تنها و یاغی است. این تیپ شخصیت مورد علاقه سیگل بوده و ایستوود نیز به خوبی برای آن مناسب بود. در این فیلم از بسیاری از کلیشه های فیلم های با بن مایه فرار از زندان خودداری شده و بیشتر بر روی تلاش و تقلای شخصیت اصلی داستان برای شکستن محدودیت های که به وی تحمیل شده متمرکز است.

فرار از زندان

اتفاقات فیلم را می توان به دو بخش تقسیم کرد: فرو رفتن در زندگی بیرحمانه و دردناک درون زندان آلکاتراز و نقشه کشیدن برای فرار از این زندان. هر دو موضوع بسیار جذاب و با اهمیت یکسان به تصویر کشیده شده اند، هر چند ممکن است احساسات متفاوتی را در بیننده برانگیزند. «فرار از آلکاتراز» یک فیلم هوشمندانه و پرجزییات و البته بسیار هیجان انگیز و درگیر کننده است. اگر به فیلم های با موضوع فرار از زندان و/یا کلینت ایستوود علاقه دارید به شما توصیه می کنیم که این فیلم را از دست ندهید. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و علیرغم این که تغییراتی در واقعیت داستان وارد شده اما از سناریویی قوی و هیجان انگیز سود می برد. برای دانلود فیلم «فرار از آلکاتراز» از این لینک استفاده کنید.

۳- توهم بزرگ (۱۹۳۷)

فرار از زندان

فیلم فرانسوی «توهم بزرگ» (La Grande Illusion) یا « The Grand Illusion» یکی از اولین فیلم هایی بود که با بن مایه فرار از زندان توسط ژان رنوآر ساخته شد و حتی امروز نیز به عنوان یکی از شاهکارهای سینمای فرانسه و یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما شناخته می شود. این فیلم در مورد گروهی از اسرای جنگی فرانسوی در جنگ جهانی اول است که توسط نیروهای آلمانی اسیر شده اند. ژان گابین و پیر فرزنای به عنوان بازیگران نقش های اصلی فیلم بازی هایی خیره کننده از خود ارائه می دهند، شخصیت هایی که برای فرار از این زندان/قلعه نقشه ای متهورانه طرح ریزی می کنند.

فرار از زندان

اورسن ولز گفته بود که «توهم بزرگ» یکی از فیلم هایی است که وی با خود به کشتی نوح می برد و حتی وودی آلن نیز از آن به عنوان یکی از محبوب ترین فیلم های خود یاد کرده است. «توهم بزرگ» در کنار دیگر ویژگی های خارق العاده و دوست داشتنی اش، به خاطر بن مایه ضد جنگ خود مورد تجلیل قرار گرفت. وقتی که این فیلم در سال ۱۹۳۷ اکران شد، جهان در آستانه جنگی دیگر (جنگ جهانی دوم) بود. نازی ها به نمایش درآمدن این فیلم را به خاطر بن مایه ضد جنگ و صلح طلبی اش ممنوع کرده بودند.

بیشتر بخوانید: با مخوف ترین و وحشتناک ترین زندان های جهان آشنا شوید

فرار از زندان

جوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان نازی این فیلم را «دشمن سینمایی شماره یک» آلمان دانسته و دستور نابودی تمامی نسخه های آن را صادر کرد اما نسخه هایی از «توهم بزرگ» نجات یافتند. این فیلم در ایتالیا و بلژیک نیز با محدویت هایی روبرو شد. حتی فرانکلین روزولت گفته بود که «هر شخص دموکرات خواهی باید این فیلم را تماشا کند» اما ما می گوییم هر کسی که به فیلم و دنیای سینما علاقه دارد باید دستکم یک بار این فیلم را ببیند. برای دانلود آسان این فیلم از این لینک استفاده نمایید.

۲- لوک خوش دست (۱۹۶۷)

فرار از زندان

در فیلم «لوک خوش دست» (Cool Hand Luke)، پل نیومن، بازیگر افسانه ای تاریخ سینما، یک بازی ماندگار در نقش مردی زندانی به نام لوک ارائه می دهد که دوست ندارد با قوانین سخت زندان زندگی کند. اگر این فیلم را ندیده باشید تا همین جا نیز متوجه می شوید که در این فیلم بیشتر به روحیه آزادی طلب و سرخوش شخصیت اصلی داستان می پردازد تا داستانی در مورد فرار از زندان یا زندگی در آن. همچنین در فیلم «لوک خوش دست» شاهد صحنه هایی ماندگار و دیدنی از ارتباط بین لوک و دوستش درگلاین با بازی جرج کندی هستیم که جایزه اسکار بازیگر مرد نقش اول سال را برای او در پی داشت.

فرار از زندان

لوک شخصیتی بسیار جذاب و دوست داشتنی دارد که علاقه ای به فرار از زندان در او دیده نمی شود زیرا اگر چه او را از لحاظ فیزیکی زندانی کرده اند اما روح او هنوز آزاد است و همین موضوع لذت تماشای فیلم را دو چندان می کند. این فیلم هنوز هم پرطرفدار است و در سال ۲۰۰۳ شخصیت لوک در این فیلم به عنوان یکی از بزرگ ترین شخصیت های سینمای ایالات متحده انتخاب شد که تاثیر زیادی بر روی فرهنگ عامه گذاشت. فیلم های متعددی از داستان «لوک خوش دست»، فضای داستانی و شخصیت لوک الهام گرفتند که از آن میان می توان به فیلم «تایگرلند» (Tigerland) ساخته جوئل شوماخر در سال ۲۰۰۰ اشاره کرد که شخصیت کالین فارل در آن شباهت بسیاری به شخصیت لوک خوش دست دارد. برای دانلود این فیلم به این لینک بروید.

۱- حفره (۱۹۶۰)

فرار از زندان

بدون تیتراژ بازیگران، بدون موسیقی متن و بدون داستان های جانبی، فقط فیلم برداری سیاه و سفید و در نهایت یک فیلم هیجان انگیز و شاهکاری سینمایی. درام جنایی کلاسیک فرانسوی «حفره» (Le Trou) در مورد یک داستان فرار از زندان حیرت انگیز است. بیاید سخن را با سناریو فیلم شروع کنیم که بر اساس کتابی از خوزه جیووانی ساخته شده است، مردی که به مرگ محکوم شده بود و در حالی که انتظار اجرای حکمش را می کشد با زندانی دیگری به نام رولاند بربت آشنا می شود که او را به خاطر فرارهای متعددش از زندان می شناسند. شخصیت بربت الهام بخش یکی از شخصیت های کتاب و البته داستان فیلم «حفره» می شود.

فرار از زندان

نام این شخصیت رولاند داربان است که در فیلم نقش او را ژان کرودی بازی می کند که اسم مستعار خود رولاند بربت بوده است. در واقعیت او خود یکی از ۵ زندانی بود که در سال ۱۹۴۷ نقشه فرار از زندان لاسانته فرانسه را کشیدند. جالب است مگر نه؟! ژاک بکر، کارگردان فیلم، که «حفره» آخرین اثر او در دنیای سینما نیز بود به این نتیجه رسید که برای ساخت فیلم خود نیازی به بازیگران حرفه ای ندارد و همین موضوع بر جذابیت و قوت فیلم او افزود. فیلم «حفره» در مورد ۴ زندانی است که هر یک به زندان های طولانی مدت و یا اعدام محکوم شده اند. آن ها که امیدی برای آزادی ندارند نقشه ای برای فرار می کشند.

فرار از زندان

قبل از این که آن ها به کندن تونل در سلول خود دست بزنند، پرسنل زندان یک زندانی دیگر به نام گاسپار را که به قتل متهم شده به سلول آن ها می فرستند و او نیز اگر چه باور دارد به زودی آزاد می شود (چون بیگناه است) اما می پذیرد که با هم سلولی های خود همکاری کند. انتخاب لوکیشن در فیلم «حفره» نیز ستودنی است که به بیننده می قبولاند که تمامی اتفاقات داستان در یک زندان واقعی رخ می دهند. علیرغم این که تمامی بازیگران فیلم آماتور هستند اما همگی بازی های خیره کننده و در حد بهترین بازیگران سینما از خود ارائه می دهند. شاید این فیلم بسیار قدیمی باشد اما تماشای آن بسیار لذت بخش بوده و داستان آن حس تازگی دارد. برای دانلود فیلم «حفره» از این لینک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: با ۱۰ فرار از زندان شگفت انگیز و باورنکردنی در طول تاریخ آشنا شوید [قسمت دوم]

نوشته به یاد ماندنی ترین و مهیج ترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع فرار از زندان [قسمت دوم] اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.