Fortnite ،Blackout یا PUBG؛ کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

زمانی که یک سری قدیمی و باسابقه نظیر Call of Duty به غوغای ایجادشده توسط Battle Royale می‌پیوندد، یعنی دیگر باید این سبک را جدی گرفت. همان‌طور که می‌دانید، Black Ops IIII با معرفی حالت Blackout، پای Battle Royale را به سری Call of Duty باز کرده است.

خب اگر هنوز سری به این بازی و حالت Blackout نزده‌اید و یا اینکه گرفتار بازی‌های این سبک نشده‌اید و می‌خواهید تفاوت‌های این بازی با بزرگ‌های این سبک یعنی Fortnite و PlayerUnknown’s Battlegrounds را بدانید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

قبل از اینکه وارد جزئیات شویم، باید بدانید که Call of Duty: Black Ops IIII یک بازی کامل با قیمت 60 دلار است و شامل نسخه‌ای جدید از بخش زامبی و حالت‌های سنتی بخش چندنفره است و علاوه بر آن‌ها از حالت Battle Royale نیز پشتیبانی می‌کند (ولی هیچ‌ بخش داستانی و تک‌نفره‌ای در بازی وجود ندارد). این بازی چند روز پیش برروی کنسول‌های PS4 و Xbox One و پلتفرم PC عرضه شد. Fortnie: Battle Royale از طرف دیگر یک عنوان رایگان بوده که تقریبا برروی تمامی پلتفرم‌های مدرن از جمله iOS و Android عرضه شده است. PUBG نیز هم‌اکنون با قیمت 30 دلار برای پلتفرم‌های PC و Xbox One و به صورت رایگان برای iOS و Android در دسترس است.

Call of Duty: Black Ops IIII – Blackout

حالت Blackout بازی Black Ops IIII بخش‌های پایه و اصلی همتایان خود را دارد. بیش از 100 بازیکن از هوا در یک نقشه بزرگ و پراکنده در تیم‌های 2 یا 4 نفره و یا در مسابقه‌های تک‌نفره برروی زمین فرود می‌آیند. هر کس تنها یک زندگی دارد و هدف اینست که به عنوان آخرین بازیکن و یا تیم زنده بمانید. در تیم‌های 2 یا 4 نفره، بازیکنان تنها تا یک بازه زمانی کوتاه قبل از اینکه کامل بمیرند، می‌توانند توسط هم‌تیمی‌های‌شان دوباره زنده شوند. و البته با پیشرفت مسابقه حلقه نقشه بازی تنگ‌تر شده و اعداد برای درگیری بیشتر بازیکنان، ناپدید می‌شوند.

غارتگری (Looting) در زمینه اسلحه‌ها، مهمات، تجهیزات، نارنجک‌ها و نوار سلامتی شبیه به PUBG بوده و وسایل برروی زمین و درون ساختمان‌ها قرار دارد. بسته‌های ویژه نیز هر چند وقت در جایی از نقشه پدیدار می‌شوند. می‌توانید اسلحه‌ها را به دوربین، لوله های تفنگ اضافی و دیگر چیزهای اضافی تجهیز کنید. نیازی نیست نگران وزن آیتم‌هایی که با خود حمل می‌کنید باشید چرا که کوله‌پشتی‌ها فضای اضافی برای حمل چیزهایی که می‌خواهید را فراهم می‌کنند.

یکی از جذابیت‌های Blackout این است که شما با یک نسخه از Call of Duty سر و کار دارید؛ یعنی می‌توانید در مقیاسی بزرگ‌تر از تیراندازی و سیستم حرکتی نرم و روان این فرانچایز 15 ساله لذت ببرید. اگرچه، Call of Duty اکنون از یک مدل بالستیک جدید برای بخش Blackout استفاده می‌کند؛ بازیکنان اکنون باید حواسشان به حرکت گلوله در مسیرهای طولانی باشد. این عنوان هنوز با وجود اینکه وسایل نقلیه به صورت سوم‌شخص هدایت می‌شوند، یک بازی شوتر اول‌شخص است. بازی‌کردن به صورت اول‌شخص در PUBG اختیاری است و Fortnite نیز یک بازی سوم‌شخص است.

وسایل نقلیه بازی شامل ATVها، کامیون‌های حمل بار و قایق‌های تندرو می‌شود. ولی با وجود هلیکوپتر، جابجایی در نقشه نسبت به دیگر بازی‌های Battle Royale نظیر PUBG و Fortnite که وسایل حمل‌ونقل هوایی ندارند، بسیار متفاوت است. بیرون پریدن از هلیکوپتر و یا پریدن از ساختمان‌های بلند نیز با استفاده از لباس پرواز (wingsuit) ممکن است؛ چیزی که عمق بیشتری به بازی می‌بخشد.

یکی دیگر از تفاوت‌های Blackout این است که این بازی یک عنوان تماما PvP نیست چرا که در مکان‌هایی نظیر Asylum گله‌هایی از زامبی‌ها به بازیکنان حمله خواهند کرد. مبارزه و از بین‌بردن زامبی‌ها می‌تواند منجر به پاداش‌هایی بزرگ نظیر Ray Gun شود. ولی این کار به شدت خطرناک بوده و برای آن‌هایی که از مهمات کمی برخورداند، بسیار پرهزینه است.

علاوه بر این، Blackout سیستم Perk و توانایی‌های Specialist این سری را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده است. Perkها آیتم‌‌هایی مصرف‌شدنی هستند که برای مدتی کوتاه چیزهایی اضافی برای بازیکن فراهم می‌کنند. برای مثال، Stimulamt برای 3 دقیقه نوار سلامتی شما را 100 تا افزایش می‌دهد. هر کدام از این Perkها در سناریوهایی خاص بسیار موثر هستند. تجهیزات Specialist نظیر مانع، قلاب (grappling hook) یا دارت‌های هوشمند نیز آیتم‌های کمیاب هستند که در طول یک مسابقه به دست می‌آیند و مختص هیچ Specialist خاصی نیستند.

با اینکه فرمول کلی Battle Royale در Black Ops IIII تغییر نکرده است، بخش‌هایی کوچک‌تر از بازی‌های قبلی راه خود را به Blackout باز کرده‌اند. بخش‌هایی که در Call of Duty بیشتر از بقیه عناوین در دسترس هستند.

Fortnite: Battle Royale

ویژگی‌ـی که سبب شد Fortnite خیلی زود قد علم کند، ویژگی ساخت‌وساز بود. موفقیت در Fortnite به توانایی شما در ساخت دیوار، مانع و سطح شیب‌دار با موادی که در سرسار نقشه پیدا می‌کنید، بستگی دارد. بازیکنان باید به یاد داشته باشند که ماندگاری و زمان ساخت‌وساز مواد مختلف بازی (چوب، آجر و آهن) با یکدیگر تفاوت دارد. شاید این ویژگی همانند یک مکانیک منتقل‌شده از حالت Save the World به نظر برسد ولی یادگرفتن راه‌های زیرکانه برای متصل‌کردن این بلاک‌های ساختمانی به یکدیگر جهت محافظت از خود و به دست‌آوردن موقعیت‌هایی عالی در مبارزه، واجب و حیاتی است.

Fortnite به صورتی منظم در طول فصل‌های متفاوت بازی رشد می‌کند. فصل‌ها تنها در مورد اضافه‌کردن آیتم‌های تزئینی و چالش‌های جدید جهت تازه نگه‌داشتن بازی نیستند. فصل‌های جدید در اغلب اوقات نقشه‌ی بازی را تغییر می‌دهند؛ اعم از نابود‌کردن تمام شهر به مناطقی کاملا بازسازی شده. هم‌اکنون، یک جزیره کاملا شناور در مرکز جزیره وجود دارد و در جایی که قبلا مرداب بوده، یک زیست‌بوم بیابانی وجود دارد. تعهد Epic در تغییر مدام جزئیات و نواحی مختلف، یکنواختیِ‌ بازی‌کردن در یک نقشه را از بین می‌برد. و این حقیقت که تمامی این تغییرات براساس یک تم مرکزی رخ می‌دهند، حسی جالب در بازی ایجاد می‌کند که بقیه عناوین فاقد آن هستند.

تجهیزات و اسلحه‌ها نیز در طول زمان تغییر می‌کنند. با اینکه هنوز انواع مختلفی از شاتگان‌ها، اسالت رایفل‌ها، هفت‌تیرها و SMGهای رنگارنگ در بازی وجود دارد، اسلحه‌های جدیدتر همانند موشک هدایت‌شونده و یا قلاب می‌توانند سبب تغییر ومتنوع‌شدن مبارزات بازی شوند. آیتم‌های دیگر نظیر نارنجک‌های دیسکو و یا Luanchpad Play نیز با تمامی مسخرگی و ذات جالب‌شان، کاربردهای خاص خود را دارند. وسایل نقلیه در ابتدا از Fortnite حذف شده بودند ولی Epic کمی بعد ماشین گلف را برای حرکت سریع‌تر در نقشه، به بازی اضافه کرد. هر چند وقت نیز برای مدتی کوتاه حالت‌هایی جدید به Fortnite اضافه می‌شوند؛ چیزهایی نظیر 50v50 و تیم‌های 20 نفره و یا حالت‌هایی که تنها از وسایل منفجرشونده و یا اسلحه‌های دوربرد می‌توانید استفاده کنید. Epic از مسخرگی وانجام‌دادن کارهای دیوانه‌وار نیز هیچ ترسی ندارد؛ فصل 4 بازی براساس ابرقهرمانان بود و حتی شامل دستکش بی‌نهایت Thanos می‌شد. دستکشی که در کنار کمی قدرت بیشتر، توانایی‌های جالبی به بازیکن اعطا می‌کرد.

از آن جایی که Fortnite یک بازی رایگان است، در بازی با پرداخت‌های درون برنامه‌ای نیز سروکار داریم. با استفاده از Battle Pass بازیکنان می‌توانند از پاداش‌هایی انحصاری و V-Bucks (ارز درون بازی) استفاده کرده و به ده‌ها آیتم تزئینی مختلف دسترسی پیدا کنند. هیچ‌کدام از آیتم‌های قابل خریداری برروی گیم‌پلی و قدرت بازیکنان تاثیرگذار نیستند.

گیم‌پلی Fortnite سریع و و به نوعی بی‌قاعده است و این ویژگی در کناری گرافیک تقریبا کارتونی آن سبب افزایش روز به روز مخاطبانش شده است. ولی این سبب کاهش هیجان بازی نمی‌شود و بازی در مراحل آخر مسابقه و موقعیت‌های حساس می‌تواند سبب شود که حتی چندین وسیله خود را بشکنید!

(PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG

می‌توان گفت که PUBG پیشگام و شروع‌کننده موج فعلی Battle Royale بوده و برروی بازی‌های پس از خود از جمله Fortnite تاثیر گذاشته است. PUBG حال و هوایی نظامی دارد؛ که با توجه به اینکه ریشه‌های بازی به حالت‌های Battle Royale سری بازی‌های ARMA برمی‌گردد، کاملا منطقی به نظر می‌رسد. حرکت بازیکن بسیار حساب‌شده‌تر و آرام‌تر بوده و ضربه‌ها و مدل‌های بالیستیک نیز در مقایسه با Fortnite و Call of Duty واقع گرایانه‌تر هستند. برای استفاده بهتر و موثرتر از اسلحه‌ها باید دقت بیشتری به خرج دهید ولی بخش‌های اضافه اسلحه‌ها نظیر دوربین می‌توانند عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشند. بسته‌هایی که از آسمان فرود می‌‌آیند نیز تجهیزاتی قدرت‌مند با خود به همراه دارند ولی خب برای به دست آوردن آن‌ها باید ریسک درگیر شدن با تعداد بسیاری از بازیکنان را بپذیرید.

هیچ‌گونه ساخت‌وساز و یا توانایی‌های خاصی در PUBG وجود ندارد و مبارزات بیشتر بر آگاهی از موقعیت و تصمیمات تاکتیکیِ درست استوار هستند. نارنجک‌های دودزا یا flashbangها مکمل عملکرد شما در تیراندازی هستند. اتوموبیل‌ها، موتورسیکلت‌ها و قایق‌ها سرعت حرکت بازیکنان در نقشه را در قیاس با حرکت با پای پیاده به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهند و می‌توانند به شما در فرار از موقعیت‌های حساس و شلوغ نیز کمک کنند. در نتیجه، درگیری‌ها تنش بیشتری ایجاد می‌کنند و گیرافتادن در برخوردها نیز سخت‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌شوند. اگر در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار بگیرید، احتمالا به جز تاسف‌خوردن به خاطر اشتباهات‌تان کار دیگری از دست‌تان بر نخواهد آمد.

PUBG اکنون شامل چندین نقشه مختلف می‌شود که هرکدام سبک و استایل خاص خود را لازم دارد. Erangel نقشه اولیه و سنتی بازی است که در میان شاخ‌وبرگ جنگل و شکاف مناطق شهری قرار دارد؛ Miramar شما را در صحرایی خشک قرار می‌دهد و Sanhok نیز در محیطی گرمسیری مسابقه‌ای سریع‌تر و فشرده‌تر ارائه می‌دهد. تا پایان امسال نقشه چهارم با تمی برفی که نیازمند تاکتیک‌های مخصوص به خود بوده، برروی PC عرضه خواهد شد. PUBG شامل حالت‌های دیگری نظیر حالت تمرینی و یا مسابقه به صورت سنتی با قابلیت Respawn نیز می‌شود. هم‌چنین می‌توانید میان بازی‌کردن به صورت سوم‌شخص یا او‌ل‌شخص انتخاب کنید.

با اینکه PUBG رایگان نیست، پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای بخشی از بازی هستند. هم‌چنین اکنون همانند Fortntie بازیکنان می‌توانند با خرید Battle Pass به وسایلی تزئینی جدا از چیزهایی که با استفاده از BP (ارز PUBG که با بازی‌کردن به دست می‌آید) خریداری می‌کنند، دسترسی داشته باشند.

کدام یک برای شما مناسب‌تر است؟

پاسخ به این سوال به خلق‌وخو و علایق شما بستگی دارد. اگر PUBG و Fortntie 2 طرف یک خط باشند، حالت Blackout بازی Call of Duty: Black Ops IIII جایی در وسط قرار دارد. Blackout استایلی نظامی داشته ولی در کنار آن با Perkها و تجهیزات مختلف از انعاف‌پذیری تاکتیکی نیز بهره می‌برد؛ و تمامی این‌ها برروی بنیان و فونداسیون گیم‌پلی سری Call of Duty بنا شده‌اند. Fortnite از چندین سیستم و مکانیزم بیشتر بهره می‌برد ولی طبیعت رنگارنگ و پیشرفت مداوم آن، این بازی را از دیگر عناوین مجزا می‌کند؛ فقط به یاد داشته باشید که مکانیزم‌های ساخت‌وساز بخشی جداناپذیر از بازی هستند. در آخر نیز اگر به شبیه‌سازی نظامی علاقه‌مند هستید PUBG بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

بازی‌های Battle Roayle دیگری نیز در بازار وجود دارد؛ نظیر عنوان H1Z1 که برروی PC و PS4 در دسترس است. H1Z1 در ابتدا یک بازی Early Access برروی Steam بود که پیش از PUBG عرضه شد و دیدگاهی کاملا مستقیم و معمولی به این حالت داشت. حالت Battle Royale سری Batllefield به نام Firestorm نیز تا چند هفته دیگر همراه با Battlefield V عرضه خواهد شد. در این حالت بازیکنان در بزرگ‌ترین نقشه در تاریخ سری Battlefield در 16 تیم 4 نفره با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

شما کدام یک از عناوین بالا را تجربه کرده‌اید؟ اگر قصد تجربه یک عنوان در ژانر Battle Royale را داشته باشید، کدام بازی را انتخاب می‌کنید؟ لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.