۱۰ سکانس شوکه کننده و ویرانگر تاریخ تلویزیون که کسی انتظار آن ها را نداشت [قسمت دوم]

با وجود سریال های تلویزیونی متعدد در این روزها که عصر طلایی تلویزیون را رقم زده است، به نظر می رسد که بخش اصلی تمرکز مخاطبان روی پایان اپیزودها یا هر فصل از سریال متمرکز است. اتفاقات بزرگ و پیچش های داستانی معمولاً تا لحظات پایانی یک فصل از سریال رخ نمی دهند و آنجاست که مخاطبان هاج و واج باید یک یا دو سال دیگر منتظر باشند تا ببینند چه اتفاقی افتاده و از ابهامات ایجاد شده در لحظات آخر فصل گذشته سریال سر در بیاورند.

سریال خوب اما سریالی است که همه اتفاقات خوب یا شوکه کننده را به انتهای فصل موکول نمی کند و در طول هر فصل اتفاقات و پیچش های داستانی متعددی را به تصویر می کشد. در این گونه سریال ها نیز در انتهای هر اپیزود صحنه ها و اتفاقاتی وجود دارد که با ترس و وحشت ناشی از خود، بیننده را تکان داده و به اندازه اتفاقات شوکه کننده پایان فصول سریال های دیگر برابری می کنند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با شوکه کننده ترین و تکان دهنده ترین سکانس های پایانی اپیزودهای سریالی تاریخ آشنا کنیم.

هشدار اسپویل: پیش از مطالعه مطلب بابت این که به ناچار بخشی از داستان سریال را اسپویل می کنیم از شما خواننده عزیز عذرخواهی می کنیم.

برای مطالعه قسمت اول مطلب به این لینک مراجعه کنید.

۵- بریکینگ بد- اپیزود «فینیکس»

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

هر اپیزود از سریال فراموش نشدنی «بریکینگ بد» (Breaking Bad) را می توان یک ساعت حمله عصبی و اضطرابی توصیف کرد که گاهی باید صنحه های کمدی سیاهی به آن اضافه می شد تا شرایط را برای بیننده دشوارتر سازد. اوضاع اما در اپیزود یکی به آخر فصل دوم (اپیزود دوازدهم) با عنوان «فینیکس» (Phoenix) بسیار ترسناک تر شد و آن زمانی بود که شخصیت دوست داشتنی جین در اثر استفراغ خودش خفه شد و در حین این رخداد والتر در اتاق حضور داشت اما هیچ واکنشی برای نجات دادن او از خود نشان نداد.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

در این مقطع از سریال، والتر در مسیری تاریک به سمت نابودی قرار گرفته بود اما کسی نمی دانست که وی تا چه اندازه از ارزش های انسانی فاصله گرفته و زوال شخصیتی او در این مسیر تا کجا خواهد رفت. با این سکانس شوکه کننده اما مشخص شد که والتر دیگر آن انسان مهربان و مثبتی که تنها چند لحظه قبل به نظر می رسید نیست. اما تماشای مرگ دختری جوان در حالی که اوضاع هر روز برای والتر و کسب و کارش بدتر می شد چندان نیز غیرقابل درک نبود: جین یک دختر معتاد غیرقابل اعتماد بود که تاثیر بسیار بدی بر روی جسی داشته و حتی می خواست با نقشه ای تهدید آمیز از والتر پول گرفته و با جسی فرار کند.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

والتر می دانست که در نهایت پول و مواد این دو به پایان خواهد رسید و جین ممکن بود بعد از آن دست به هر کاری بزند. به همین دلیل، والتر علیرغم رگه هایی از انسانیت که هنوز در او وجود داشت و نزدیک بود جین را نجات دهد اما بعد از لحظه ای تفکر، عقب نشست و شاهد صحنه دردناک و خشن خفه شدن جین ماند. در واقع والتر با تماشاگر شدن در این سکانس توانست با یک تیر دو نشان بزند: از یک طرف تهدیدی که جین برای او داشت از بین می رفت و از طرف دیگر جسی را از مخمصه و گردابی که در آن فرود رفته بود بیدار می کرد. این رفتار والتر بسیار سرد و سنجیده بود و البته اولین نشانه واقعی از زوال شخصیتی والتر و تبدیل شدن او به هیولایی که قرار بود در آینده نمود بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلمی که شوکه کننده ترین و غیرمنتظره ترین پیچش های داستانی را داشتند [قسمت دوم]

۴- بازماندگان- اپیزود «یک مخالف بسیار قدرتمند»

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

سریال «بازماندگان» (The Leftovers) که در کمال ناباوری خیلی زود تمام شد، صحنه ها و سکانس های دردناک و شوکه کننده کم نداشت و باید داستان آن را یک روایت شجاعانه و منحصربفرد دانست. کمتر سازنده سریالی این شجاعت را دارد که پیش از پایان فصل دوم شخصیت اصلی داستان را حذف کند. در اپیزود هفتم فصل دوم این سریال با عنوان «یک مخالف بسیار قدرتمند» (A Most Powerful Adversary) تمرکز اصلی بر روی درماندگی رو به افزایش شخصیت کوین است که تلاش دارد به هر شکل ممکنی از دست روح پتی لوین که در تمام طول اتفاقات فصل دوم او را آزار داده راحت شود.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

در طی این فصل، کوین در می یابد که اگر از دست این روح خلاص نشود نه تنها دیوانه خواهد شد بلکه هر آنچه که در زندگی برایش عزیز و باارزش است را نیز از دست خواهد داد. از این رو از ویرژیل درخواست کمک می کند، مردی اسرار آمیز در میان جنگل که از کوین می خواهد سم خورده تا بتواند یک بار برای همیشه در زندگی آینده پتی را شکست دهد. ویرژیل قول می دهد که او را به زندگی بازگرداند اما به جای این کار گلوله ای در سر خود خالی می کند. این اپیزود با بیرون بردن جنازه کوین از خانه به پایان می رسد و صبر کردن تا اپیزود بعدی و مشخص شدن سرنوشت کوین، چیزی بود که یک هفته مخاطبان این سریال را در شرایطی سخت قرار داد.

۳- گمشدگان- اپیزود «راهپیمایی»

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

سریال «گمشدگان» (Lost) با به پایان رساندن هر اپیزود با یک سکانس شوکه کننده و ویرانگر بیگانه نبود اما جدای از این پایان بندی های غیرمنتظره، هیچ کدام از این سکانس ها را نمی توان با سکانس پایانی اپیزود چهارم از فصل اول با عنوان «راهپیمایی» (Walkabout) مقایسه کرد. این اپیزود بر روی شخصیت مرموز جان لاک تمرکز دارد، مردی که از همان لحظه اول به تصویر کشیده شدنش، توجه مخاطبان سریال را به خود جلب کرد. او در سه اپیزود ابتدایی نسبتاً در پشت زمینه ماجراها باقی ماند اما در انتهای اپیزود چهارم جایگاه خود را به عنوان یکی از اصلی ترین شخصیت های سریال تثبیت کرد.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

اما جان لاک که بود؟ اپیزود «راهپیمایی» او را در دو مرحله متفاوت از زندگی اش نشان می دهد: یکی در جزیره، جایی که شخصیتی شجاع، سرسخت و با اعتماد به نفس است و دیگری پیش از سقوط هواپیما که هیچ شباهتی با شخصیتش در روی جزیره ندارد. اما چه چیزی باعث چنین تغییری شگرف شده بود؟ جواب این سوال را نمی فهمیم تا زمانی که صحنه پایانی اپیزود چهارم را می بینیم. آنگاه است که می فهمیم جواب این سوال بسیار ساده و در تمام مدت در برابر چشمانمان بوده است. سکانس پایانی اپیزود چهارم فصل اول سریال «گمشدگان» نشان داد که پرداختن به شخصیت ها در این سریال تا چه اندازه توانست جذاب و دیدنی باشد.

بیشتر بخوانید: ۱۵ فیلم غم انگیز و تاثیرگذاری که شما را به گریه خواهند انداخت [قسمت اول]

۲- بازی تاج و تخت- اپیزود «باران های کاستامیر»

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

جرج آر آر مارتین پس از هیاهو و جنجالی که با تماشای سکانس شوکه کننده و ویرانگر انتهای اپیزود نهم از فصل سوم سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) ایجاد شد چنین گفت: «اکنون شما نیز می دانید که چرا دوستان کتابخوان شما سیزده سال پیش افسرده شدند». عنوان این اپیزود گول زننده بود اما سکانس پایانی اپیزود «باران های کاستامیر» (The Rains Of Castamere) که با عنوان «عروسی سرخ» نیز شناخته می شود پیش درآمدی شد برای سکانس های شوکه کننده دیگر در اپیزودهای نهم فصول بعدی این سریال مهیج.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

بعد از گردن زدن شخصیت دوست داشتنی ند استارک در پایان فصل اول که تمام مخاطبان سریال را در بهت و حیرت فرو برد و نبرد برای نجات کینگز لندینگ در فصل دوم، بسیاری از مخاطبان انتظار اتفاقی شوکه کننده تر و بزرگ تر را در فصل سوم داشتند اما جدای از کسانی که مجموعه کتاب های مارتین را خوانده بودند کسی انتظار چنین سکانس شوکه کننده و ویرانگری را نداشت. اگر چه بسیاری از مخاطبان سکانس قتل عام پسر ارشد ند استارک همراه با همسر و مادرش را یک حرکت پوچ گرایانه غیرضروری می دانستند اما همین سکانس تماشایی بود که سریال «بازی تاج و تخت» را از یک سریال پرطرفدار به یک واقعه فرهنگی ماندگار تبدیل کرد. به یکباره صحبت در مورد این سریال و سکانس های باور نکردنی و غیرمنتظره اش به نقل محافل بزرگ و کوچک بدل گردید، حتی کسانی که هیچ علاقه ای به داستان های فانتزی حماسی نداشتند.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

با اپیزود «باران های کاستامیر»، سریال «بازی تاج و تخت» جایگاه واقعی و درخور خود را در فرهنگ عامه بدست آورد. بدین ترتیب مخاطبان دریافتند که هیچ یک از شخصیت های سریال در امان نیستند و هر لحظه ممکن است در اتفاقی غیرمنتظره و یک سکانس شوکه کننده، یکی از شخصیت های اصلی داستان که شاید شخصیت دوست داشتنی هم باشد از سریال حذف شود، اتفاقی که در فصول بعدی نیز رخ داد. جدای از این سکانس، می توان سکانس مسموم شدن جافری برثیون را نیز یکی از شوکه کننده ترین سکانس های این سریال مهیج دانست.

۱- بی نام و نشان ها- اپیزود «افتضاح من»

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

سریال «بی نام و نشان ها» (Scrubs) به خاطر ترکیب کردن مولفه های تراژیک و کمیک مشهور شد اما در یکی از اپیزودها این کار را بسیار بهتر و تاثیرگذارتر از موارد دیگر به انجام رساند. اپیزود چهاردهم از فصل سوم با عنوان «افتضاح من» (My Screw Up) بر روی شخصیت از لحاظ عاطفی ویران شده دکتر کاکس و دوستش بن متمرکز است، یک بیمار سابقاً مبتلا به بیماری سرطان خون که اکنون پس از بهبود یافتن از زندگی خود نهایت لذت را می برد. در تمام طول این اپیزود، بن از دکتر کاکس می خواهد که در مهمانی جشن تولد پسرش شرکت کند اما در نهایت مشخص شد که همه چیز به مراسم تدفین بن منتهی می شود و این اتفاق بسیار شوکه کننده بود.

شوکه کننده ترین سکانس های تلویزیون

جذاب ترین جنبه این سکانس شوکه کننده اتفاقات و ترکیب حوادث پیش از فاش شدن ماجرای مرگ بن بود. علیرغم سرنخ ها و اشارات متعددی که نشان می داد یک جای کار می لنگد و اتفاقی شوکه کننده در شرف رخ دادن است (دوربین بن و تغییر ناگهانی در رفتارها و دیدگاه های شخصیت ها)، اکثر قسمت های این اپیزود به اندازه دیگر فصول و اپیزودهای سریال خنده دار و کمیک بود. سکانس پایانی این اپیزود تمام تصورات مخاطبان مبنی بر این که همه چیز عادی و بر وفق مراد پیش می رود را ویران کرد.

شما مخاطبان عزیز روزیاتو نیز می توانید تجربیات شخصی خود از سکانس های سریالی که شما را حیرت زده کرده و از نظر شما شوکه کننده بوده اند را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: نادیده گرفته‌شدگان؛ ۱۰ بازیگر هالیوودی که سال‌ها جایزه اسکار از آن‌ها دریغ شد [قسمت دوم]

نوشته ۱۰ سکانس شوکه کننده و ویرانگر تاریخ تلویزیون که کسی انتظار آن ها را نداشت [قسمت دوم] اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.