بیوگرافی فائزه هاشمی رفسنجانی و همسرش حمید لاهوتی

بیوگرافی فائزه هاشمی رفسنجانی و همسرش حمید لاهوتی با عکس جدید دونفره و ناگفته های زندگی شخصی و علایق اش را می خوانید.

بیوگرافی فائزه هاشمی و همسرش

فائزه هاشمی رفسنجانی متولد 17 دی 1341 در قم ، سیاستمدار است. فارغ التحصیل دکترا و فوق لیسانس رشته حقوق بشر از دانشگاه آزاد و فوق لیسانس حقوق بین الملل و دو مدرک لیسانس مدیریت و علوم سیاسی می باشد.

خانواده

فائزه فرزند سوم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و عفت مرعشی می باش د، خواهرش فاطمه و برادرش محسن بزرگتر و مهدی و یاسر برادران کوچکتر او هستند.

روزهای منتهی به انقلاب

در 16 سالگی وقتی انقلاب 1357 در حال وقوع بود دانش آموز مقطع سوم دبیرستان در مدرسه کیهان دخت تو منطقه 1 شمیران بودم. تو سال منتهی به انقلاب مدارس تشکیل نمی شد و ما هم به اسم مدرسه می آمدیم بیرون و با دوستم می رفتیم در تظاهرات خیابانی شرکت می کردیم.

عضو انجمن اسلامی

بعد از انقلاب ، سال آخر دبیرستان در مدرسه تربیت عضو انجمن اسلامی بودم و معمولا در تجمعات دانشگاه تهران و سخنرانی های این ور آن ور شرکت می کردیم. گذشت تا اینکه بعد از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها ، دوره عملی ورزشی را گذراندم و معلم ورزش شدم تا اینکه دانشگاه ها باز شدم و در کنکور شرکت کردم.

ریاست از 28 سالگی

فائزه سال 1369 دوره دوم ریاست جمهوری پدرش در 28 سالگی فدراسیون اسلامی ورزش زنان را تاسیس کرد و ریاست آنرا برعهده گرفت که مدتی بعد منحل شد.

ورود به مجلس شورای اسلامی

خانم هاشمی در 18 اسفند 1374 بعنوان نفر دوم از تهران به مجلس شورای اسلامی دوره پنجم راه یافت اما در انتخاباب سال 1378 موفق به کسب آرای لازم نشد.

راه اندازی روزنامه زن

در سال 1377 با شروع ریاست جمهوری سید محمد خاتمی اولین روزنامه مربوط به زنان یعنی روزنامه زن را منتشر کرد که محوریت آن نقد حجاب و حمایت از فمنیسم بود. این روزنامه درنهایت سال 1378 با فشار برخی افراد برای همیشه توقیف شد.

انتقاد به حجاب

جنجال فائزه هاشمی رفسنجانی از سال 88 با انتقاد از حجاب شروع شد. او در گفتگو با شبکه دو صدا و سیما بیان کرد: متاسفانه بعد از انقلاب رنگ های تیره و مرده مشکی از چادر تا مقنعه، مانتو و  روسری ارزش شده است.

دستگیری تا زندان اوین

ایشان اولین بار فروردین ماه 1390 در 49 سالگی بعد از مصاحبه با سایت روز آنلاین که گفته بود مملکت دست اراذل اوباش افتاده است ، دستگیر شد. بعد از چندین بار تاخیر در رسیدگی به پرونده در نهایت دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی او را به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام به 6 ماه حبس تعزیزی و 5 سال محکومیت از فعالیت های سیاسی و فرهنگی محکوم کرد. به این ترتیب خانم هاشمی 2 مهر 1391 راهی زندان اوین شد و تا 29 اسفند همان سال در زندان حضور داشت.

ازدواج و فرزندان

فائزه هاشمی در سال 1357 وقتی 16 ساله بود به عقد دکتر حمید لاهوتی پزشک و فرزند ارشد مرحوم آیت الله حسن لاهوتی درآمد. ثمره این زندگی دو فرزند می باشد خانم مونا در سال 1362 و حسن سال 1366 به دنیا آمد و آقا حمید لاهوتی با اینکه پزشک است ، شغل آزاد دارد !

ماجرای خواستگاری

به آن معنا مراسم خواستگاری نداشتم ، بابا (آقای هاشمی) به من و فاطی گفت پسرهای آقای لاهوتی حمید و سعید از شما خواستگاری کردند، جوابتان چیست ؟ ما هم گفتیم بله و تمام شد ، یعنی همه خواستگاری ما همین بود.

اخراج از دانشگاه آزاد

فائزه به همراه خواهر بزرگترش فاطمه که سال ها استاد دانشگاه آزاد و عضو هیئت علمی بودند به گفته خود از طریق رئیس بسیج اساتید اخراج شدند. فرزند بنیاندگذار دانشگاه آزاد که از مسیر قضایی پیگیر دلایل نامعلوم اخراجش بود گفت: بنظرم پرونده شکایتم در مسیری قرار گرفته که حکمی صادر نشود.

دفتر خاطرات

از سال 1378 وقتی 17 ساله شدم شروع به نوشتن خاطراتم کردم ، دلم می خواهد در شرایطی که مجبور به سانسور آنها نباشم،  بتوانم چاپ کنم.

خانواده تمش طنز است

خانواده ما کلا تمش طنز است و خنده در خانواده ما زیاد است ، همه اعضای خانواده همیشه حرف هایشان همراه با طنز و شوخی است. ما بحث جدی کمتر داریم و بحت های جدیمان هم اغلب طنز دارد ، کمتر از چیزی هم ناراحت می شویم و همیشه می خندیم.

دیگر رای نمی دهم

حتی در صورتی که برادرم محسن هاشمی رفسنجانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود که او را قبول دارم ، بازهم در انتخابات شرکت نمی کنم و رای نمی دهم.

رد پیشنهاد محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 پیشنهاد معاون اولی و ائتلاف داد ولی بخاطر عملکرد و توهین ها سال 88 او این پیشنهاد را نپذیرفتم.

از سوسک می ترسم

یکی از اتفاقات طنزی که برایم زیاد رخ می دهد سوسک است ، چون من از سوسک می ترسم. هر وقت سوسک می بینم وقایعی اتفاق می افتد که بعدا خودم خندم می گیرد که چطور چنین چیزی اتفاق افتاد.

طرفدار ترامپ

برای ایران دوست داشتم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال 2020 دونالد ترامپ انتخاب شود ولی اگر آمریکایی بودم به او رای نمی دادم. به این دلیل می گویم ترامپ بهتر بود چون اگر فشارهای آقای ترامپ ادامه پیدا می کرد بالاخره ما مجبور می شدیم یک تغییر سیاست هایی را داشته باشیم. این تغییر سیاست حتما به نفع مردم می توانست اتفاق بیفتد اما دموکرات ها (دولت بایدن) کمی شل و ول هستند.

من یک فمینیست هستم

من خودم را فمینیست به معنی برابری حقوق زنان و مردان می دانم ، فمینیسم مثل هر مکتب دیگری رادیکال ، میانه رو و محافظه کار دارد. بنابراین اگر فمینیسم را مکتبی برای برابری حقوق زنان و مردان بدانیم ، بله من یک فمینیست هستم.

گوگوش گوش می دم

من قبلا از انقلاب هم گوگوش را گوش می دادم و الان هم بیشتر آهنگ های گوگوش ، مرضیه ، دلکش ، هایده و حمیرا را گوش می دم. از شعرهای جدید تک و تک نظرمو جلب می کند و بیشتر آن دنیای سنتی گذشته را دارم.