۱۲ فیلم برتر سینمای کره جنوبی که از تماشای آن ها پشیمان نخواهید شد [قسمت دوم]

مراسم اسکار ۲۰۲۰ از بسیاری از جهات با اسکارهای سال های پیشین متفاوت بوده و تاریخ سازی هایی در آن رخ داد اما بزرگ ترین اتفاق و تاریخ سازی این مراسم را فیلم «انگل» (Parasite)، فیلمی از سینمای کره جنوبی به کارگردانی بونگ جون هو رقم زد، فیلمی که توانست جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم خارجی اسکار را کسب کرده و جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اورجینال برای بونگ را نیز به ارمغان بیاورد. «انگل» نه تنها اولین فیلم غیر انگلیسی زبانی بود که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم می شد بلکه اولین فیلم سینمای کره جنوبی نیز لقب گرفت که برنده این جایزه فاخر می شد.

بدون شک بعد از تماشای این فیلم، به یکی از طرفداران سینمای کره جنوبی و کارهای بونگ جون هو تبدیل خواهید شد، البته اگر تا قبل از تماشای این شاهکار چنین اتفاقی رخ نداده باشد. به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» قصد داریم در ادامه این مطلب شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی که تماشای آن ها لحظات جذابی را برایتان رقم می زنند آشنا کنیم.

قسمت اول این مطلب را در این لینک مطالعه نمایید.

به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» (Parasite) در مراسم اسکار 2020 قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی آشنا کنیم.

۷- میزبان (۲۰۰۶)

پیش از «برف شکن» و «انگل»، شناخته شده ترین فیلم بونگ جون هو در سطح بین المللی فیلم «میزبان» (The Host) بود، یک تریلر ماوراء الطبیعه ترسناک که در تمامی لحظات خود، مخاطبان را روی لبه صندلی خود نیم خیز نگه می داشت. با الهام از یک خبر محلی در مورد یک ماهی عجیب و غریب که در رودخانه ای در کره جنوبی پیدا شده بود، بونگ روایتی متمرکز بر یک مرد بیخیال اما خوش قلب به نام پارک گانگ دو را خلق کرد که یک دکه غذاخوری کوچک را در کنار رودخانه هان مدیریت می کند و در یک روز بسیار معمولی، حادثه ای ترسناک و آن‌جهانی را تجربه می کند. یک روز هنگام کار، یک هیولای غول پیکر از رودخانه بیرون پریده و در حالی که پارک سعی دارد دخترش را از دست این هیولا نجات دهد اما به اشتباه دختر دیگری را گرفته و بدین ترتیب دختر خودش به دام هیولای آبی می افتد.

همراه با دیگر اعضای خانواده، پارک باید تلاش کند دخترش را نجات داده و فراتر از آن بفهمد که این هیولا چیست و از کجا آمده. «میزبان» که بدترین سناریودر مورد دخالت دولت ها در منابع طبیعی را مورد بررسی قرار می دهد، در سراسر جهان مورد استقبال منتقدان قرار گرفته و به خاطر سبک هنری خاص و همیشگی بونگ جون هو از ترکیب هجو، کمدی تاریک و ژانر وحشت، با نقدهای مثبت منتقدان مواجه شد. اگر چه بعدها کارهای بسیار بهتری از این کارگردان دیده شد اما «میزبان» به خوبی نشان داد که پروژه های جذاب تری از بونگ جون هو در راه است.

به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» (Parasite) در مراسم اسکار 2020 قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی آشنا کنیم.

۸- قطار بوسان (۲۰۱۶)

فیلم های زامبی محور مدت هاست که در صنعت سینما در سراسر جهان مورد توجه مخاطبان قرار داشته اند و کره جنوبی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است، موفقیت فیلم «قطار بوسان» (Train to Busan) در سال ۲۰۱۶ نیز تاییدی دیگر بر جذابیت این ژانر بود. داستان این فیلم به کارگردانی یئون سانگ هو، تقریباً به تمامی در داخل یک قطار رخ می دهد، جایی که یک سفر معمولی با رسیدن خبرهایی در مورد یک آخرالزمانی مبتنی بر ظهور زامبی ها که بشریت را به تمامی تهدید می کند دچار تنش می شود. در نتیجه حضور یک مسافر بیمار، قطار نیز رفته رفته به سرنوشتی مشابه دنیای بیرون مبتلا شده و در شرایطی که مسافران انتظار شنیدن خبری از عزیزانشان در خارج از قطار را می کشند، رفته رفته همگی به زامبی تبدیل می شوند.

در نهایت قطار در ایستگاهی متوقف می شود و اندک مسافران باقیمانده باید راهی دیگر برای سفر به بوسان پیدا کنند. این فیلم پر از تنش و هیجان، به خوبی مخاطبانی که به سینماهای کره جنوبی رفته بودند را درگیر خود ساخت و بعد از انتشار، به اولین فیلم کره ای تبدیل شد که از مرز ۱۰ میلیون نفر-تماشا عبور کرد. به لطف داستان ساده و شخصیت های قابل درک و به خوبی طراحی شده، «قطار بوسان» توانست به خوبی مورد توجه منتقدان و مخاطبان خارج از کره جنوبی نیز قرار گرفته و به یک موفقیت بزرگ دیگر برای سینمای کره جنوبی تبدیل شد.

به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» (Parasite) در مراسم اسکار 2020 قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی آشنا کنیم.

۹- خاطرات قتل (۲۰۰۳)

مدت ها پیش از «انگل»، اولین موفقیت بزرگ سینمایی بونگ جون هو، فیلم تحسین شده «خاطرات قتل» (Memories of Murder) در سال ۲۰۰۳ بود، فیلمی رازآلود و کارآگاهی به سبک «هفت» (Se7en) دیوید فینچر که با الهام از یک رشته قتل زنجیره ای واقعی که در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ در کره جنوبی رخ داده بود ساخته شد. در این فیلم، بونگ داستان دو کارآگاه به نام های پارک و سئو را روایت می کند که باید عامل یک سری تجاوز جنسی و قتل هولناک را پیدا کنند. علیرغم رویکرد و روش های متفاوتی که این دو در رسیدگی به پرونده ها دارند، پارک و سئو باید با یکدیگر کار کرده اما سختکوشی و تلاش های آنان که با پیچش های داستانی و فراز و نشیب های متنوعی همراه است به نتایج قابل توجهی منتهی نمی شود.

بونگ با «خاطرات قتل» که تنها دومین فیلم او به شمار می رفت توانست توجه کارگردانانی مانند کوئنتین تارانتینو را به خود جلب کند، موضوعی که بونگ در هنگام دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی سال ۲۰۲۰ و در طول سخنرانی پراحساسش به آن اشاره کرد. فیلم «خاطرات قتل» در کنار جلب رضایت بی سابقه منتقدان و سینماروهای داخلی، در خارج از کره جنوبی نیز مورد ستایش قرار گرفته و بونگ را به کارگردانی تبدیل کرد که بسیاری در سراسر جهان کارهای او را دنبال می کردند.

به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» (Parasite) در مراسم اسکار 2020 قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی آشنا کنیم.

۱۰- عصر سایه ها (۲۰۱۶)

در سال ۲۰۱۶، کیم جی وون با فیلم «عصر سایه ها» (The Age of Shadows) مخاطبان بین المللی سینمای کره جنوبی را شگفت زده کرد، یک تریلر اکشن در مورد مقاومت و خیانت در دولت. داستان فیلم بر یک افسر قدرتمند پلیس به نام لی جونگ چول تمرکز دارد که وظیفه او شناسایی و تحویل اعضای سازمان مقاومت کره جنوبی به مقامات ژاپنی در دوران اشغال شبه جزیره کره توسط امپراطوری ژاپن در اوایل قرن بیستم است. با پیشرفت داستان، مرگ یکی از همکلاسی هایش که رهبری بخشی از نیروهای مقاومت را بر عهده دارد باعث تغییری بزرگ در رویکرد لی می شود.

اگر چه وی در گذشته نیروهای مقاومت را به مقامات ژاپنی می فروخته اما مقاومت سعی می کند از مرگ دوست لی برای بازگرداندن وی به هسته مقاومت استفاده کند که به یک بازی پرتنش و پرفراز و نشیب بین لی و دوستان قدیمی اش منتهی می شود. «عصر سایه ها» اولین فیلم سینمای کره جنوبی بود که توسط استودیو برادران وارنر تهیه می شد که در باکس آفیس کره جنوبی عملکرد قابل توجهی داشته و در داخل و خارج از کشور مورد تحسین منتقدان و سینماروها قرار گرفت. موفقیت این فیلم راه را برای دیگر درام های کره ای برای عرضه شدن در بازارهای سینمایی جهانی باز کرد.

به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» (Parasite) در مراسم اسکار 2020 قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی آشنا کنیم.

۱۱- تنها در شب کنار ساحل (۲۰۱۷)

گاهی اوقات ساده ترین داستان ها، تاثیرگذارترین آن ها از آب در می آیند و این همان چیزی است که در مورد فیلم کره ای «تنها در شب کنار ساحل» (On the Beach at Night Alone). این فیلم به کارگردانی هانگ سانگ سو که یکی از شناخته شده ترین کارگردانان کره جنوبی به شمار آمده و بیش از ۲۵ فیلم برای سینمای این کشور ساخته، در مورد زنی تنها در طول شب و در کنار ساحل است. یانگ هی یک بازیگر زن زیباست که برای تعمق در مورد رابطه پرتنشش با یک مرد متاهل، یک شب را تنها در کنار ساحل با خود خلوت می کند.

در حالی که یانگ به این فکر می کند که آیا معشوقش نیز به اندازه او به این رابطه و طرف مقابل اهمیت می دهد یا خیر، کارگردان به بررسی موضوعاتی مانند عشق، غم از دست دادن و خیانت می پردازد. «تنها در شب کنار ساحل» موفقیتی بزرگ برای هانگ بود که علیرغم تفاوتش با کارهای قبلی کارگردان، مورد استقبال منتقدین قرار گرفت و به یکی از شخصی ترین و زیباترین پروژه های کارگردان تبدیل شد.

به بهانه موفقیت تاریخی فیلم «انگل» (Parasite) در مراسم اسکار 2020 قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های سینمای کره جنوبی آشنا کنیم.

۱۲- دختر پرروی من (۲۰۰۱)

فیلم «نامزد پرروی من» یا «دختر پرروی من» (My Sassy Girl) به عنوان یکی از محبوب ترین کمدی های سینمای کره جنوبی بر اساس یک سری پست وبلاگی واقعی از یک پسر غمگین در مورد نامزد زیبا اما بداخلاقش ساخته شده است. در این فیلم، دختر داستان هنگامی که در حالت مستی در آستانه افتادن زیر قطار قرار دارد توسط پسر پرماجرای داستان نجات می یابد. در ادامه مشخص می شود که این دختر گذشته پیچیده، رمانتیک و تراژیکی داشته و در تمام طول فیلم، دوست جدیدش را در بدترین شرایط ممکن قرار می دهد.

در نهایت این دو، علیرغم موانعی که دائماً بر سر راهشان قرار می گیرند راهی برای بهتر شدن رابطه شان پیدا کرده و از آن جایی که با یک فیلم کمدی رمانتیک مواجه هستیم، این موانع در اغلب اوقات جنبه کمدی و سرگرم کننده دارند. «دختر پرروی من» همچنان یکی از محبوب ترین فیلم های تاریخ سینمای کره جنوبی بوده و در کنار نقدهای مثبتی که دریافت کرد، موجی نو از شهرت و محبوبیت فیلم های کره ای در سراسر جهان را سبب شد. در سال ۲۰۰۸ نسخه ای آمریکایی از این فیلم با بازی الیشا کاثبرت و جسی بردفورد ساخته شد که هیچگاه نتوانست جذابیت و اعتبار فیلم اورجینال کره ای را بدست آورد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم جنایی و پلیسی سینمای فرانسه که شاهکارهایی شایسته ستایش هستند [قسمت اول]

نوشته ۱۲ فیلم برتر سینمای کره جنوبی که از تماشای آن ها پشیمان نخواهید شد [قسمت دوم] اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.