تئاتر گردی شهریور: از «علیمردان خان» تا «گوژپشت نتردام»

سرویس هنری روزیاتو در گزارش امروز، نگاهی دارد به جدید ترین اجراهای تئاتر در سراسر تهران. همزمان با برگزاری هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک، تالارهای نمایشی خصوصی و دولتی تهران همچنان فعال میزبان نمایش‌های جدید هستند. درنخستین هفته شهریور ماه ۹۷، بیش از ۲۰ اثر نمایشی در تماشاخانه‌های تهران روی صحنه آمده است در تئاتر گردی امروز، به معرفی شماری از این اجراهای صحنه ای می پردازیم.

تماشاخانه ایرانشهر

آدم کش، برگرفته از کتاب غرب مغموم اثر مارتین مک دونا با دراماتورژی و کارگردانی زری اماد از ۲۹ مرداد ماه ساعت ۱۹:۳۰ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی این مجموعه اجرا می‌شود و بازیگران آن اتابک نادری، مجید سعیدی، محمود موسوی، مسعود رحیم پور، زری اماد، میلاد ثقفی، محمدرضا خرسند، امیرحسین سجادی، امیرمحمد کوثرخواه، میر رجبی و نیما دهباشی هستند.

امیررضا کوهستانی ساعت ۱۹ و ۲۱:۳۰ نمایش بی تابستان را در سالن سمندریان ایرانشهر با بازی لیلی رشیدی، سعید چنگیزیان و مونا احمدی اجرا می‌کند.

شازده کوچولو به نویسندگی، دراماتورژی و کارگردانی مصطفا قربان‌پور از ۲۹ مرداد ماه ساعت ۲۱:۳۰ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی این تالار نمایشی به روی صحنه است و بازیگران نمایش مسعود کرامتی، بهناز جعفری و با حضور کیکاووس یاکیده است.

پردیس تئاتر شهرزاد

تارانتینو به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی پوریا جاویدپور از ۲۸ مرداد ماه ساعت ۲۲ در این پردیس تئاتری به روی صحنهاست و بازیگران آن مانی آخشی، نادر آقایی، محمود آقامحسنی، سیاوش پایاب، جوانه دلشاد، حمیدرضا خلیلی، امید زارع، ماهان عبدی، منوچهر عبدی، فراز عتابی، هدیه فروغ، ندا فروغ، میثم قاسمی نژاد، افشین قدیمی، پرهام کریمی و کیان مهدوی هستند.

نمایش بانوایان، اثر داریو فو و کار علی نیکزاد ساعت ۲۱:۴۵ با بازی حسین میرزائیان، سمیه برجی، محسن میرزاخانی، سارا والیانی، آناهیتا خسروی، رامتین مقدادی و میلاد شوریده در سالن شماره ۳ این تالار نمایشی به روی صحنه آمده است.

روزهای بی باران عنوان اثر نمایشی نوشته و کار امین بهروزی است که ساعت ۱۸:۳۰ در این پردیس تئاتری به روی صحنه است و سجاد افشاریان، نازنین احمدى، وحید آقاپور و سوگل خلیق در آن ایفای نقش می‌کنند.

نمایش پادشاه میمیرد، اثر اوژن یونسکو و به کارگردانی محمدرضا سعادتی ساعت ۲۰:۱۵ در سالن شماره ۳ این مجموعه اجرا می‌شود و بازیگران آن محمد پورحسن، فاطیما سرلک، آرمین راستگو، بهار ذوالقدری، تارا یونس تبار و ندا گلرنگی هستند.

خون آشام کشی، عنوان نمایشی نوشته سیدجواد موسوی و کار حامد رحیمی نصر با بازی ایلیامنفرد، نفیسه روشن، نادرعلیمردانی و حامد رحیمی نصر است که از ۳۱ مرداد ماه ساعت ۱۹ سالن شماره سه این تالار نمایشی اجرا می‌شود.

آمیز قلمدون به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی هادی مرزبان ساعت ۲۰ در این مجموعه به روی صحنه است و بازیگران آن ایرج راد، فرزانه کابلی، پریسا مقتدی و …. هستند.

تئاتر

تئاتر علیمردان خان

تئاتر مولوی

از خط زرد فاصله بگیرید، از ۲۹ مرداد ماه ساعت ۱۹:۳۰ به نویسندگی الهه مجلسی و کارگردانی رضا رشادت در سالن اصلی این مجموعه دانشجویی اجرا می‌شود و بازیگران آن امین اسفندیار، گلزار حذفی، نادر خوش‌بخت، داریوش رشادت، بی‌تا عزیز‌‌‌‌ اقلی، گلنوش قهرمانی و حسین کریمی هستند.

نمایش ادیپ افغانی نیز از ۳۰ مرداد ماه ساعت ۱۸ در این تالار نمایشی به روی صحنه است و نویسنده آن احمد مهران‌فر و کارگردان این نمایش مجتبی جدی است و مجتبی پیرزاده و پریسا هاشم پور نقش‌آفرینان این اثر نمایشی هستند.

فرایند، به نویسندگی امیر ابراهیم‌زاده و علی کرسی‌زر و طراحی وکارگردانی علی کرسی‌زر از ۲۹ مرداد ماه ساعت ۲۱ در این سالن نمایشی به روی صحنه است و بازیگران آن سپهر طهرانچی، مریم زارعی، مهرنوش حاجی خانی، بهراد سلاح ورزی، مازیار سیدین، دنیا دائمی، سعید کرمی و کیمیا کاوند هستند.

همچنین وحید منتظری نمایش راندوو را از ۳۰ مرداد ماه ساعت ۲۰ در سالن کوچک تالار مولوی با بازی آبان حسین آبادى، فاطیما بهارمست، شهاب مهربان و على نورانى به روی صحنه آورده است.

سالن کوچک مولوی از ۳۱ مرداد ماه ساعت ۱۷ میزبان نمایش ال.اس.دی به نویسندگی سیاوش حیدری و کارگردانی و بازی پوریا عربگری شده است.

تماشاخانه پالیز

استندآپ کمدی آن مرد با اسب آمد به تهیکنندگی اشکان خطیبی با اجرای میثم درویشان‌پور ۲ شهریور ماه ساعت ۲۱:۳۰ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود.

نمایش ماهی سیاه کوچولو از ۱ شهریور ماه ساعت ۲۱ در این تالار نمایشی به روی صحنه است و نویسنده این اثر مهرنوش علیا وکارگردان آن محمد عاقبتی است. شهرزاد بهشتیان، مازیار سیدی، ناز شادمان، آوا درویشی، محمدهادی عطایی، مانیا علیجانی، پارمیس عقدایی و مانلی قراخان بازیگران آن هستند.

فیل در تاریکی نام نمایشی است که از ۲۹ مرداد ماه ساعت ۱۹:۱۰ به نویسندگی محمد زارعی و کارگردانی مهرداد مصطفوی و بازی آیدین بهاری، پویا پورامین، امیر جنانی، آوا شریفی، ابراهیم عزیزی و پرهام یداللهی در سالن شماره ۲ این مجموعه اجرا می‌شود.

تناسخ ۳ تا ۳۵ تومن، نوشته و کار امیرعلی نبویان، عنوان نمایشی است که ساعت ۲۰ در سالن شماره ۲ این مجموعه به روی صحنه است و بازیگران آن هومن حاجی عبداللهی و بهار نوروزپور هستند.

احسان گودرزی نیز ساعت ۱۹ نمایش آهواره را با بازی علی باقری، نگار جواهریان، الهام کردا و محمد ولی زادگان در سالن شماره ۱ این تالار نمایشی به روی صحنه آورده است.

عمارت نوفل لوشاتو

نمایش موسوبی، نوشته و کار سعید هاشم‌زاده ساعت ۱۹:۴۵ در سالن شماره ۲ عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود و شیدا یوسفی، ‌محمد فتح اللهیو سجاد طوماری در آن ایفای نقش می‌کنند.

خانه نم زده، نام اثر نمایشی نوشته حامد مکملی و کار شادی اسدپور است که ساعت ۲۱:۳۰ در این مجموعه تئاتری با بازی راد پورجبار، نیلوفر شهفری، رهام بیگلو، سیمین عسگری و شاهین اسماعیلی به روی صحنه است.

نمایش ضیافت شبانه‌ای برای شبنم، نوشته مریم تاجیک و روزبه روحی‌پور و به کارگردانی روزبه روحی پور ساعت ۲۱:۳۰ در سالن شماره ۱ این مجموعه اجرا می‌شود و ریحانه سلامت، فربدفرهنگ، هدیه رضایی، گل ناز عباسی، علی توانگری، گلبرگ بقایی، سید پویا بیکى، محمدرضا جمال، متین نظری و ساغر مسعودی بازیگران این اثر هستند.

نمایش بلوری‌ها، ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره ۱ این تماشاخانه اجرا می‌شود. بازیگران این اثر محمد هادى عطایى، ایمان اشراقى، مهرخ افضلى و وحید نفر هستند.

محمد نژاد از ۲۷ مرداد ماه ساعت ۱۸:۳۰ نمایش راس ساعت یازده را با بازی آروین شاه حسینی در سالن شماره ۲ این تالار نمایشی به روی صحنه می‌آورد.

تئاتر باران

پس از برخورد جسم سخت، به نویسندگی و کارگردانی سجاد داغستانی ساعت ۲۱ با بازی هادی احمدی، علیرضا حسن پور، صحرا اسدالهی، اودین روشن، بهنام شریفی، منصور تمیزی فر و حسین فرجی در این تالار نمایشی به روی صحنه است.

نمایش رستاخیز هوراشیو به نویسندگی، طراحی و کارگردانی محسن بهادری کیان از ۲۸ مرداد ماه ساعت ۲۱:۱۵ با بازی شیوا احمدی خواه، محمود پیری، ثمر جوهرچی، عرفان دانا، نوید رضوی، سامان سیوس، مهدی علی اکبر، ‌ مینا میرزایی و پوریا نیکجو در این تماشاخانه اجرا می‌شود.

پرفورمنس گوژپشت نتردام به کارگردانی الهام شکیب و اشکان صادقی ساعت ۱۹:۳۰ در این تماشاخانه به روی صحنه است و اشکان صادقی، رایسا آوانسیان، حسام الدین مختاری، مهبد قناعت پیشه، نیما بختیاری و متین کاکاوند نقش‌آفرینان این اثر نمایشی هستند.

خانه نمایش مهرگان

علیمردان خان نوشته و کار سینا نورایی از ۲ شهریور ماه ساعت ۱۷ روزهای پنج‌شنبه و جمعه در سالن شماره ۲ تماشاخانه مهرگان اجرا می‌شود و بازیگران آن آنا نمکچیان، صالح خواجه، مهرزاد شربت خواری، نسترن پارساییان، محمد بیگی، مهدس سرابی، مینا ابراهیمی و سینا نورائی هستند.

نمایش کودک موش+گربه نوشته حسن حامد و به کارگردانی زری طالبی از ۱ شهریور روزهای فرد و جمعه‌ها سارنگ بهمنی (پیشی الشعرا)، فرناز جهانسوز (شاه گربه‌ها)، فرزانه شجاعی (نقاش باشی)، الهام فرج پورمقدم (پیک موش‌ها)، آذین فولادوند (شاه موش‌ها)، علیرضا فتحعلیان (موش عاشق)، یکتا افشار (بچه موش)، امیر ابراهیمی (موش رپر) و راضیه رفیع زاده (افسانه) در این تماشاخانه اجرا خواهدشد.

هملت اثر ویلیام شکسپیر با طراحی، دراماتورژی و کرگردانی میکائیل شهرستانی ساعت ۲۰ در سالن شماره ۲ خانه نمایش مهرگان اجرا می‌شود و بازیگران آن محمد علی صادقی، پژمان المعی، محمد سلیمانی، فرزان اسدیان، ‌ فرشاد کوکبیان، مسعود آشوری، ‌ پیمان مقدم، سعید پارسا، آیدا جهاندیده، شیما زادپور، بهمن هراتی، ‌ امید داودوندی، رضا خلیل آبادی، نکیسا عقبایی، ماهان زارع، الهام قاسمی، بهناز دانش، سورن گرم‌آبادی، یاسین حسینی و منصور رضایی هستند.

علی عابدی نمایش تیولا را ساعت ۲۱:۳۰ در سالن شماره ۱ خانه نمایش مهرگان با بازی پرستو گلستانی، وحید آقاپور، ‌محمدصادق ملک و ‌سامان دارابی به روی صحنه آورده است.

آشغال مرد نام نمایشی است که ساعت ۱۸ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود و بازیگران آن فائزه احمدی، جواد اینانلو، بهار بیگ زاده، پریا جعفرمحمدی، حمیده جعفری، سجاد خلیفه هاشمی، مهشید دلاوری، یلدا دهقانی، محمد راشد، هدیه رضازاده، پریسا روزبهانی، شقایق سادات موسوی، امیرعلی سلطانی، حمیدرضا سنگیان، مهدی شمس، ندا صحرایی، حسین کرمی، بوژان کریم‌ پوریان، پگاه مصدق، ملیکا عابدینی و غزاله وهاب زاده هستند.

نمایش روز بیست و یکم نوشته و کار نیوشا محرابی ساعت ۱۸ در سالن شماره یک این مجموعه اجرا می‌شود و ایوب آقاخانی، سولماز غنی، سروش طاهری، بهرام سروری نژاد، رویا فلاحی، محمدرضا قلمبر، پویان یحیی پور، پریسا خواجه دهی، نگین فیروزمنش و یاسمن تبریزی در این اثر نمایشی نقش‌آفرینی می‌کنند.

خاله پیرزن مهربون عنوان نمایش شاد و موزیکال به نویسندگی و کارگردانی سینا نورایی است که روزهای پنج‌شنبه و جمعه ساعت ۱۷ در سالن شماره ۲ این تماشاخانه به روی صحنه است و بازیگران آن آنا نمکچیان، صالح خواجه، مهرزاد شربت خاری، نسترن پارساییان و سینا نورائی هستند.

سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان

نمایش آپارتمان به نویسندگی سپیده قربانی و کارگردانی امیر شاه علی ساعت ۲۱ در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان اجرا می‌شود. محمدرضا ایمانیان (مهمان از گروه گره)، غزل میرزایی، فائقه شلالوند، سهیل بابایی، مهناز مهدی زاده و امیر شاه علی در این اثر نمایشی ایفای نقش می‌کنند.

نمایش جنوبی نوشته میثم یوسفی و کار سهیل محزون ساعت ۱۹ در این تالار نمایشی اجرا می‌شود. بازیگران این نمایش دُنا تارفی، علی قربانخانی، آریاز ذوالفقاری، ناصر کلاته، مهسا پوره، رضا صالحی، حامد خردمند، مجید محمدی، آرش تخیری، فرناز خوش نیت، علی بیک زاده، سها پورمهدی، امیرحسین گمنام، رضا اسماعیلی، سهیل جمشیدی، محمد راضی، محبوبه طاهری، یلدا سلطانی، پونه فتحعلیان و آزاده جاوید هستند.

خانه نمایش اداره برنامه‌های تئاتر

دوپامین به نویسندگی چمران اسدی و کارگردانی رضا فوادی از ۱ شهریور ماه ساعت ۱۸:۳۰ در این تالار نمایشی با بازی اصغر شیرزاد، مهران قیصری و حسام باقری به روی صحنه است.

نمایش گفت‌وگوی شبانه نوشته فردریک دورنمات و کار علیرضا مهینی ساعت ۱۸:۳۰ در این تماشاخانه اجرا می‌شود. محسن ابوالفتحی و افشین زعیم در این اثر ایفای نقش می‌کنند.

خروس نوشته محمد رحمانیان و کار پیمان قیاسی ساعت ۱۹:۴۵ در اداره تئاتر به روی صحنه است و بازیگران آن زهرا عظیمی، نرگس هزاره، رامین عزیزی، محمد صمدی و عالم صبوری هستند.

مدیران سالن های نمایش و کارگردانان تئاتر میتوانند برنامه های آینده خود را جهت اطلاع رسانی، اعلام کنند

نوشته تئاتر گردی شهریور: از «علیمردان خان» تا «گوژپشت نتردام» اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.