افکت های صوتی فیلم ها چگونه ساخته می شوند؟ از صدای غرش هیولاها تا صدای تیراندازی اسلحه

بسیاری از صداهایی که در فیلم ها می شنویم ماحصل فرآیندی به نامی صداسازی هستند. صداسازی یکی از مهم ترین بخش های روند تولید فیلم محسوب می شود. بدون وجود هنرمندان صداساز، حتی شاهکارهای تاریخ سینما هم باور پذیر و تأثیرگذار نبودند. این هنرمندان با استفاده از ساده ترین وسایل صداهای خاصی را بازسازی می کنند که در فیلم ها از آن ها استفاده می شود. خلاقیت و تخیل بی انتها به آن ها کمک می کند تجربه ی فوق العاده ای از تماشای فیلم برای ما به وجود آورند.

در ادامه با نحوه ی تولید افکت های صوتی توسط این هنرمندان آشنا خواهیم شد.

۱- غرش ها و نعره های هیولاها – سایش یک بادکنک

برای بازسازی یک غرش چند لایه، از یک وسیله ی کاملاً بی خطر استفاده می شود که آن چیزی نیست جز یک بادکنک ساده! مثلاً در نسخه ی ۲۰۱۴ فیلم «گودزیلا» (Godzilla)، صداسازها بیشتر صداهای غرش را با یک بادکنک باد شده ساختند. آن ها صدایی که از مالش بادکنک ایجاد می شد را ضبط کردند.

۲- صدای بارش باران – بیکن سرخ شده

صداسازها برای اینکه بتوانند صدای باران را ضبط کنند گاهی مجبور نیستند تا بارانی شدن هوا صبر کنند. در واقع، صدای باران واقعی گاهی آنقدر که باید بلند نیست. در این صورت، صدای جلز و ولز تکه های بیکن در یک ماهیتابه دقیقاً همان چیزی است که صداسازها به آن نیاز دارند. گاهی هم ممکن است از صدای ریختن برنج برای این کار استفاده کنند.

۳- صدای خرد شدن – کرفس

برای تولید صدای شکستن استخوان یا خرد شدن چیزها زیر پاهای یک موجود غول پیکر نیازی به صدمه زدن به کسی نیست. در واقع، این کار صلح آمیزتر از این ها انجام می شود؛ صداسازها برای این کار فقط از یک تکه کرفس استفاده می کنند. کرفس برای درآوردن صدای قرچ و قروچ بسیار عالی است و هرگز به واقعی نبودن آن مشکوک نمی شوید.

۴- صدای راه رفتن اسب – نارگیل

اگر یک نارگیل خشک و خالی را روی یک سطح سفت بزنید، از آن یک صدای آشنا تولید می شود. بله این همان صدایی که از برخورد سم اسب ها به زمین به گوش می رسد. از این روش برای ساخت هر نوع قدم برداشتنی به هر حالتی می توان استفاده کرد. برای صداسازها هم جایگزین ارزان قیمت و بی دردسری محسوب می شود.

۵- صدای پرتاب تیر و گذاشتن تیر در کمان – بامبو

صدای پرواز تیرهای کمان را در حین فیلمبرداری سخت می شود ضبط کرد. سخت تر از آن ضبط صدای کم شدن تیرها است. در چنین شرایطی، یک شاخه بامبو می تواند کارساز باشد. صداسازها برای ضبط افکت مورد نیاز، شاخه ی بامبو را جلوی میکروفون به سرعت تکان می دهند.

 

تعریف متغیرهای پژوهش در پزشکی، مستقل، وابسته و مداخله گر

۶- صدای تیراندازی – دستگاه منگنه کوب

دستگاه منگنه کوب وسیله ی بسیار مناسبی برای ساخت صدای یک اسلحه ی در حال تیراندازی است. این روش به هنرمندان صداساز این امکان را می دهد که صحنه را تحت کنترل داشته باشند و افکت های آن را کمتر و بیشتر کنند. با صدایی که از این وسیله تولید می شود، صداسازها می توانند عمده ی صدای اصلی و وحشت آور اسلحه را بازسازی کنند.

۷- راه رفتن در برف – نشاسته ی ذرت

راه رفتن در برف ترد و تازه صدای واقعاً فوق العاده ای دارد. نشاسته ی ذرت جایگزین بسیار خوبی برای بازسازی این صدا در محیط استودیو است. بعد از ضبط شدن، واقعاً نمی توان با اطمینان گفت که این صدای یک برف واقعی است یا نتیجه ی کار یک هنرمند صداساز.

۸- صدای رعد و برق – صفحات آلومینیومی

برای ساخت صداهایی که واقعی به نظر برسند از وسایل مختلفی می توان استفاده کرد که یکی از آن ها صفحات بزرگ فویل آلومینیومی است. با پیچاندن و تکان دادن یک فویل آلمینیومی در برابر میکروفون می توان شنونده ها را به یاد رعد و برق انداخت. بعد از اضافه کردن چند افکت جانبی، صدای به دست آمده را می توان برای فیلم هایی استفاده کرد که در آن ها صحنه های رعد و برق وجود دارد.

۹- صدای مشت زدن – تکه های گوشت

برای تولید چنین صداهایی نیازی به زد و خورد واقعی نیست. صداسازها برای ساخت صدای سیلی و ضربه زدن، از صدای افتادن یک تکه گوشت خام روی یک سطح سفت استفاده می کنند. آن ها گاهی هم به گوشت مشت می زنند. یک روش ملایم تر برای تولید این صداها، استفاده از یک کتاب بزرگ است، گرچه در این روش هم صداسازها مجبورند آن را روی چیز سفتی بیندازند.

۱۰- تاب خوردن – لولاهای زنگ زده

از صدای تاب خوردن در فیلم ها برای ایجاد یک فضای نگران کننده استفاده می شود. صداسازها برای ساخت این صدا از چیزهایی مثل لولاهای زنگ زده استفاده می کنند. آن ها از این روش برای ساخت صدای جیر جیر درهای قدیمی هم استفاده می کنند. این روش بسیار خوبی برای ترساندن تماشاچیان فیلم های ترسناک محسوب می شود.

۱۱- صدای تپش قلب – سطل های زباله

برای بسیاری از صحنه های احساسی یا ترسناک فیلم ها، به صدای ضربان قلب نیاز دارند تا موقعیت را بیش از پیش احساسی کنند. سطل های زباله ی پلاستیکی شاید آنقدر رمانتیک نباشند اما روش بسیار خوبی برای ساخت صدای ضربان قلب مورد نیاز این صحنه ها هستند. صداسازها سطل را برعکس می گذارند و به صورت ریتمیک انتهای آن را فشار می دهند تا به نتیجه ی دلخواه برسند.

۱۲- صدای بوسه – دست ها و لب ها

صداسازها برای ساخت صدای بوسه از روش بامزه، سریع و ساده ای استفاده می کنند. آن ها برای تولید این صدا، اغلب دست های خود را می بوسند. برای خلق لحظات رومانتیک مملوء از عشق و محبت، یک بوسه ی محکم به دستان شان می زنند. برای اینکه نتیجه ی کار بهتر از آب درآید، ممکن است صداسازها قبل از بوسیدن دست های خود، مقداری آب هم به لب های خود بزنند.

۱۳- صدای افتادن– کتاب های بزرگ

وقتی کسی روی زمین می افتد، معمولاً یک صدای دنگ به گوش می رسد. صداسازها با استفاده از کتاب هایی بزرگ، روش ساده ای به کار می برند تا بدون تحمیل هیچگونه دردی، این صدا را بسازند. آن ها با انداختن این کتاب ها یا حتی کوبیدن آن ها به دیگر سطوح، به نتیجه ی مطلوب شان دست پیدا می کنند.

۱۴- صدای ترق و تروق آتش – پلاستیک های حباب دار یا کاغذ پخت و پز

در واقعیت از آتش همیشه تا آن حد صدای ترق و تروق بلند نمی شود، گرچه این صداها کماکان آرامش بخش و گاهی هم رضایت بخش هستند. مچاله کردن پلاستیک های حباب دار یا کاغذهای پخت و پز برای ساخت فضای مناسب در هر فیلمی کارساز است. گرچه فرآیند تولید این صداها برای صداسازها آرامش بخش نیست.

۱۵- صدای بیرون آمدن از تخم یا شکستن تخم مرغ – نان بستنی قیفی

صداسازها از یک نان بستنی قیفی خشک برای ساخت صدای ترک خوردن پوست تخم مرغ استفاده می کنند. در بعضی فیلم ها موجودات مختلفی از تخم های مختلف بیرون می آیند. در اینصورت هنرمندان صداساز در حالی که دستکش پلاستیکی ای آغشته به صابون مایع به دست کرده اند، هندوانه ها را می چلانند. با این کار یک صدای خیس تولید می شود.

نوشته افکت های صوتی فیلم ها چگونه ساخته می شوند؟ از صدای غرش هیولاها تا صدای تیراندازی اسلحه اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.