آیا «کایلی جنر» جوان ترین زن میلیاردر «خود ساخته» جهان است؟

وقتی در جولای سال گذشته، مجله فوربس عکس کایلی جنر را روی گزارش فهرست ثروتمندترین زن خود ساخته ایالات متحده قرار داد، بحث های زیادی بر سر «خود ساخته» خواندن او شکل گرفت. برخی بر این باورند که جنر نمی تواند خود ساخته باشد زیرا از یک خانواده ثروتمند و مشهور می آید و ثروت او از این موضوع ناشی می شود. گروهی دیگر چنین استدلال می کنند که او با چسبیدن به خواهر ناتنی اش، کیم کارداشیان، و کمک گرفتن از او و همچنین از طریق رسانه های اجتماعی بوده که به چنین موفقیت و ثروتی دست یابد و برخی دیگر کمک های مادرش را علت شهرت سریع و تبدیل شدن او به جوان ترین میلیاردر تاریخ می دانند.

با این وجود مجله فوربس با تعریف عبارت «خود ساخته» از طرف این مجله به این بحث ها واکنش نشان داد. در مقاله ای که در این مجله برای پاسخ به این جنجال نوشته شده، چنین آمده است: «برای این که واضح باشد، مجله فوربس، “خود ساخته” را کسی تعریف می کند که یک کمپانی را تاسیس کرده یا خودش به تنهایی ثروتی را بدست آورده باشد، نه این که بخشی یا تمام آن را به ارث برده باشد. تا زمانی که عضوی از این لیست یک کسب و کار یا ثروتی را به ارث نبرده باشد می توان او را خود ساخته نامید». اما سه شنبه گذشته نیز وقتی مجله فوربس کایلی جنر، ۲۱ ساله، را جوان ترین میلیاردر خود ساخته تاریخ نامید که او را بالاتر از مارک زاکربرگ که در سن ۲۳ سالگی به ثروت یک میلیارد دلاری رسیده بود، قرار می داد.

کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خود ساخته جهان

بر اساس برآوردهای مجله فوربس، کمپانی تولید محصولات آرایشی متعلق به کایلی جنر دستکم ۹۰۰ میلیون دلار ارزش داشده و او ۱۰۰ درصد مالکیت این کمپانی را در اختیار دارد. بدین ترتیب او با یکصد میلیون دلار درآمدی که از سود این کسب و کار بدست آورده، ثروت خالص کل خود را به فراتر از یک میلیارد دلار رسانده است. در سنت ایالات متحده به کسانی که توانسته باشند از طریق تلاش های شخصی خود و بدون دریافت ارث، ثروتمند شوند احترام قابل توجهی گذاشته می شود. اندرو کارنگی از ترس این که ثروت قابل توجهش باعث تنبلی و تلاش نکردن فرزندانش خواهد شد، تمام ثروتش را بخشید. میلیاردرهای کارآفرینی ماننند جان دی راکفلر و کورنلیوس وندربیلت نیز کسانی بودند که در ابتدا زندگی سختی داشتند اما توانستند به ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شوند. کایلی جنر در عرصه صنعت و کسب و کار در حد دیگر غول های این حوزه نیست.

کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خود ساخته جهان

بر اساس گزارش مجله فوربس، او در کمپانی خود تنها ۱۵ کارمند دارد که برخی از آن ها به صورت پاره وقت کار می کنند و تمام کارهای مربوط به ساخت، بسته بندی، فروش و تکمیل چرخه را برون سپاری کرده است. اما شاید بتوان او را در دنیای رسانه های مجازی یک غول دانست زیرا تعداد فالوورهای او در اینستاگرام اکنون به ۱۲۸ میلیون نفر رسیده است. تصمیم گیری در مورد این که کدام بخش از ثروت یک شخصی از طریق کار و تلاش فردی بدست آمده نسبت به گذشته بسیار سخت شده است و قدرت و تاثیر رسانه های اجتماعی و قرار گرفتن در معرض آن ها نقش زیادی در این مشکل داشته است. اما کمک گرفتن از عوامل خارجی برای افزایش اعتبار و ثروت چیز جدیدی نیست.

بیشتر بخوانید: ثروتمندترین سلبریتی های آمریکا در سال ۲۰۱۸؛ جرج لوکاس، کایلی جنر و جی زی

کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خود ساخته جهان

قبل از عصر رسانه های اجتماعی نیز اگر والدین شما ثروتمند بوده اما ارثی برای شما به جا نمی گذاشتند نیز از طریق آموزش مناسب، ارتباطات خود و دیگر فرصت هایی که داشتن والدین ثروتمند و مشهور در اختیار فرد قرار می دهد، می توانستند باعث جلو افتادن شما از اشخاص هم رده شوند. اکنون رسانه های اجتماعی باعث تشدید چنین نقش غیرمستقیمی شده اند. تحقیقات نشان می دهد که داشتن ثروت بیشتر باعث می شود انسان خوشحال تر و شادتر باشد و در صورتی که این ثروت نتیجه تلاش های خود شخص باشد این شاد بودن بیشتر خواهد بود. مجله فوربس برای اینکه مزایایی که داشتن یک خانواده ثروتمند می توانند برای یک شخص ثروتمند داشته باشد را در رتبه بندی های خود وارد کنند، نمایه ای تهیه کرده اند که از ۱ تا ۱۰ است؛ در حالی که عدد ۱ به کسی که تمام ثروتش را از راه ارث به دست آورده تعلق می گیرد، عدد ۱۰ مربوط به کسانی است که تمام ثروتشان را از طریق تلاش شخصی بدست آورده باشند.

کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خود ساخته جهان

برای مثال، اپرا وینفری که در کودکی بسیار فقیر بوده و همراه مادرش زندگی می کرد نمره ۱۰ را در این رده بندی دریافت می کند. جورج سوروس نیز که توانست از اردوگاه مرگ نازی ها پس از اشغال کشورش، مجارستان، جان سلام به در برده و به انگلستان فرار کند نیز کارش را از سرایداری و گارسنی آغاز کرده و به ثروت و اعتبار کنونی دست یافته نیز نمره مشابهی را دریافت خواهد کرد. در آن سوی این طیف نیز اشخاصی مانند آلیس والتون، تنها دختر سم والتون موسس فروشگاه های والمارت و لورن پاول جابز، بیوه استیو جایز، قرار می گیرند که تمام ثروتشان را از طریق ارث به دست آورده و خود برای بدست آوردن آن تلاشی نکرده اند. اما کایلی جنر در این رده بندی چه نمره ای را دریافت می کند؟ نمره ۷٫

کایلی جنر، جوان ترین میلیاردر خود ساخته جهان

او تنها یک رتبه پایین تر از اشخاصی مانند جف بزوس، وارن بافت و مارک زاکربرگ قرار می گیرد که در رده بندی مجله فوربس نمره ۸ را دریافت کرده اند. بدین ترتیب او از لحاظ خود ساختگی بالاتر از مگ وایتمن که قبل از تبدیل شدن به مدیر اجرایی مشهوری که اکنون هست به دانشکده تجارت پرینستون و هاروارد رفت و یا شریل سندبرگ که او نیز به هاروارد رفته و اکنون رییس بخش عملیات فیسبوک است قرار می گیرد. حتی او بالاتر از دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی ایالات متحده، قرار می گیرد که نمره ۴ را در این رده بندی به خود اختصاص داده است. حدود ۳۰ درصد از افراد بسیار ثروتمند- افراید که ثروت آن ها از ۳۰ میلیون دلار فراتر می رود- بخشی یا تمام ثروت خود را از طریق ارث به دست آورده اند اما ۷۰ درصد از این افراد خود ساخته بوده و تلاش و زحمت خودشان باعث شده به چنین ثروت های هنگفتی دست یابند.

بیشتر بخوانید: ثروتمندترین بازیگران مرد سینمای جهان؛ از برد پیت تا شاهرخ خان

نوشته آیا «کایلی جنر» جوان ترین زن میلیاردر «خود ساخته» جهان است؟ اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.