دوقلوهای دوست داشتنی؛ ۱۰ زوج کمدی برتر تاریخ سینما را بشناسید [قسمت اول]

وقتی صحبت از کمدی می شود همه به یاد چارلی چاپلین می افتند که فیلم های کمدی او در دوران سینمای صامت و بعد از گذشت نزدیک به یک قرن، هنوز هم جذاب ترین، خنده دارترین و بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما به شمار می آیند. چاپلین بدون شک لایق عنوان بهترین کمدین تاریخ است اما این بدان معنا نیست که کمدین های بااستعداد و خلاق دیگری وجود نداشته است. در همان دوران باستر کیتون نیز کمدینی سرشناس و محبوب بود هر چند محبوبیت چاپلین را پیدا نکرد. بعد از چاپلین هیچ کمدینی به اندازه استن لورل و اولیور هاردی محبوب نیست.

این زوج کمدی در طی بیش از ۳۰ سال همکاری، فیلم های کمدی بسیار زیبایی ساختند که هنوز هم از دیدن آن ها لذت می بریم. در سراسر طول تاریخ، کمدین های بااستعداد برای سرگرم کردن و خنداندن عموم مردم دست به اجرای برنامه زده اند اما زوج بودن کمدین ها مولفه هایی در خود دارد که می تواند جذابیت و سرگرم کنندگی این برنامه ها را چند برابر نماید. اجرای برنامه با یک کمدین فوق العاده است اما وقتی که دو کمدین حرکات خنده داری روی یکدیگر اجرا می کنند نتیجه بسیار بسیار بهتر خواهد بود. شاید این کمدین ها به تنهایی نیز موفق باشند اما به صورت زوج می توانند دنیا را شیفته خود سازند.

در طی تاریخ صدها زوج کمدین بااستعداد ظهور کرده اند اما برخی اجراهای بسیار بهتری نسبت به دیگران دارند. در این میان برخی زوج های کمدی بیشتر محبوب بوده و به اصطلاح زوج متناسب تری برای اجرای برنامه های کمدی بوده اند. وقتی که بخواهیم ۱۰ زوج کمدی برتر تاریخ را انتخاب کنیم ناچار باید برخی از زوج های دوست داشتنی دنیای کمدی را نادیده بگیریم. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با بهترین زوج های کمدی تاریخ آشنا کنیم.

۱۰- ویل فرل و جان سی رایلی

زوج کمدی

در یک طرف ویل فرل را داریم، بازیگری که اکثر فیلم هایش در ژانر کمدی بوده اند. در طرف دیگر جان سی رایلی را داریم که تمام تلاش خود را کرد که به یک بازیگر موفق در فیلم های درام و جدی تبدیل شود اما در نهایت ۱۸۰ درجه تغییر کرده و به یکی از جذاب ترین کمدین های عصر حاضر تبدیل شد. این دو در کنار هم یک زوج کمدی مدرن را تشکیل دادند که به خوبی با هم هماهنگ بوده و تصور این که به صورت جداگانه در فیلمی کمدی بازی کنند کمی دشوار است. خوشبختانه این زوج کمدین در چندین پروژه سینمایی کمدی در کنار هم بوده و قرار است یک فیلم مشترک دیگر آن ها در روزهای آخر سال ۲۰۱۸ منتشر شود.

زوج کمدی

جالب این که این ویل فرل بود که رایلی را از دنیای بازیگری دراماتیک بیرون کشیده و او را به دنیای کمدی کشاند که به تولید بهترین فیلم کمدی این دو نیز منتهی شد: برادرهای ناتنی (Step Brothers). فرل حتی اعلام کرده بود که تنها در صورتی در این فیلم بازی خواهد کرد که نقش دیگر فیلم به رایلی داده شود. در نهایت تهیه کنندگان موافقت کرده و رایلی را برای ایفای نقش دیگر فیلم «برادرهای ناتنی» استخدام کردند. این اولین همکاری این دو بازیگر در سینما نبود اما بدون شک بهترین و به یاد ماندنی ترین همکاری آن ها بوده و باید منتظر دیگر پروژه مشترک آن ها با نام «هولمز و واتسون» (Holmes & Watson) بود که در روز کریسمس سال ۲۰۱۸ منتشر شده و البته نقدهای خوبی دریافت نکرده است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم مارموز ، یک کمدی سیاسی تمام عیار

۹- دن آیکروید و جان بلوشی

زوج کمدی

زوج کمدین خواندن دن آیکروید و جان بلوشی تنها زمانی ممکن است که به بهترین همکاری این دو بازیگر نگاه کنید: برادران بلوز (The Blues Brothers). این دو بازیگر و مجری قبلاً نیز برای سال ها با هم همکاری داشتند تا اینکه به این نتیجه رسیدند که می توانند یک زوج کمدین موفق باشند. این دو اولین بار در سال ۱۹۷۴ در تورنتو با هم آشنا شده و خیلی زود همکاری شان را آغاز کردند. سال بعد این دو برنامه سریالی «زنده شنبه شب» (Saturday Night Live) را راه اندازی کرده اما اجرای مشترک آن ها در این برنامه برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ رخ داد.

زوج کمدی

«برادران بلوز» در سال ۱۹۷۸ به عنوان یک شو موزیکال در «زنده شنبه شب» اجرا شد اما همکاری کمدی آن ها برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ به سینما راه یافت. متاسفانه بلوشی در سال ۱۹۸۲ درگذشت اما روح او همراه آکروید باقی ماند که همچنان به ایفای نقش الوود جی بلوز ادامه داده و هنوز به یاد دوست و همکار سابق خود است. او حتی در دنباله این فیلم در سال ۱۹۹۸ نیز بازی کرده و با زنده نگه داشتن سبک کمدی و ریشه موزیکال فیلم به روح بلوشی ادای احترام کرد.

۸- جک لمون و والتر ماتائو

زوج کمدی

جک لمون و والتر ماتائو در واقع یک زوج نامتجانس و متفاوت دنیای کمدی بودند. این دو شخصیت افسانه ای دنیای کمدی در ۱۰ فیلم سینمایی کمدی با هم بازی کرده که اولین آن ها «شیرینی شانس» (The Fortune Cookie) در سال ۱۹۶۶ و آخرین آن ها نیز «زوج ناجور ۲» (The Odd Couple II) در سال ۱۹۹۸ بود. چیزی که باعث موفقیت آثار مشترک این دو ستاره افسانه ای شد این بود که در واقع هیچ تناسب و کششی بین شخصیت هایشان وجود نداشت. این دو در فیلم هایشان نقش دو همراهی که از هم متنفر بودند و همیشه باعث دردسر دیگری می شدند را بازی می کردند اما با خاموش شدن دوربین به دو دوست بسیار نزدیک تبدل می شدند.

زوج کمدی

دوستی لمون و ماتائو حتی در پروژه های مشترکشان نیز محسوس بود، به همین دلیل آن ها می توانستند یک نوع سناریو را بارها و بارها بازسازی کرده و هر بار به آن حس تازگی و خلاقانه بودن ببخشند. فیلم «پیرمردهای بداخلاق» (Grumpy Old Men) و دنباله آن در واقع همان «زوج ناجور» در ۳۰ سال بعد بود که بسیار موفق از آب درآمد. کارهای آنان در فیلم هایشان طوری بود که بسیاری از مخاطبان می توانستند با آن ها ارتباط برقرار کنند: کنار نیامدن با شخصی که مجبورید با او زندگی کنید و در نهایت این که متوجه می شوید بسیار نزدیک تر از آن چیزی هستید که تاکنون فکر می کرده اید. با دیالوگ های خنده دار و بامزه ای که پل سیمون نوشته بود، همکاری این زوج کمدین به تولید آثار بسیار خنده دار و مفرحی تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: خنداننده شو ، چگونه یک استندآپ کمدین برتر شویم؟

۷- جین وایلدر و ریچارد پرایر

زوج کمدی

وقتی که به یک زوج کمدین فکر می کنیم، بسیاری از ما یک زوج کمدی با صحنه های خنده دار کوتاه را در ذهن خود متصور می شویم اما همیشه این طور نیست. گاهی اوقات چند بازیگر به یکدیگر ملحق شده و یکی دو فیلم چنان موفق بازی می کنند که آن ها را به زوج های کمدین تبدیل می کند. آثار مشترک جین وایلدر و ریچارد پرایر در این دسته بندی قرار می گیرند زیرا این دو بازیگر افسانه ای دنیای کمدی تنها در ۴ فیلم همبازی بودند اما همه این فیلم ها از خنده دارترین و بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما بوده اند. همکاری این دو در سال ۱۹۷۶ و با فیلم «نوار نقره ای» (Silver Streak) آغاز شده و با فیلم های کمدی موفقی مانند «شر نبین، شر نشنو» (See No Evil, Hear No Evil) و «Stir Crazy» زوج هنری بهترین را تشکیل دادند.

زوج کمدی

این زوج کمدین به مدت ۱۵ سال جسته گریخته با هم همکاری داشتند اما همکاری هایشان به دلیل تداوم مشکل اعتیاد پرایور در نهایت به پایان رسید. همکاری این دو با هم بسیار جذاب و موثر بود. وایلدر خیلی خشک و با دیالوگ مشخص بازی می کرد اما این دیالوگ های فی البداهه پرایر بود که همه توجهات را به خود جلب می کرد. توانایی وایلدر در حفظ چهره خشک و سردش در حین ادای خنده دارترین دیالوگ ها توسط پرایر بر زیبایی و جذابیت فیلم های این دو می افزود. وقتی که از وایلدر پرسیده شد چطور توانسته صورت خود را در تمام صحنه ها بدون تغییر و خشک نگه دارد گفته بود که نمی خواسته صحنه ها را خراب کند.

۶- دین مارتین و جری لوییس

زوج کمدی

دین مارتین و جری لوییس اولین زوج کمدینی بودند که در تلویزیون ملی برنامه روتین داشته و همین موضوع باعث شهرت آن ها در سراسر ایالات متحده شد. برخلاف دیگر زوج های کمدی که در این فهرست آمده اند، این دو مرد دوست داشتنی بدون نیاز به سینما رفتن به خانه های مخاطبان آمریکایی تلویزیون آمدند. همکاری آن ها در سال ۱۹۴۶ آغاز شده و به مدت یک دهه ادامه یافت که با انتشار ۱۶ فیلم همراه بود. آن ها در طول سال های دهه ۴۰ و ۵۰ در تمامی کلوب های کمدی بزرگ کشور برنامه اجرا کردند در حالی که لوییس روی صحنه ترانه می خواند و جوک می گفت در حالی که لوییس در پشت سر او می رقصید و حرکات خنده دار انجام می داد.

زوج کمدی

این دو ستاره سینما هر چند در کنار هم زوج موفقی را تشکیل می دادند اما به صورت جداگانه نیز آثار قابل توجه و جذابی از خود به جای گذاشتند. شوربختانه همکاری این دو در سال ۱۹۵۶ با انتشار مقاله ای در مجله Look که عکس این دو را روی صفحه اول خود داشته به پایان رسید. عکس مارتین در این صفحه با قیچی بریده شده بود که باعث شد لوییس واکنش شدیدی از خود نشان داده و بگوید: لوییس «برای من چیزی چیزی جز یک علامت دلار مسخره نبود». این دشمنی از آن به بعد بدتر شده و مارتین و لوییس دیگر هیچگاه در کنار هم حضور نیافتند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم هزارپا ، میکس کمدی‌های سال‌های دور و نزدیک

نوشته دوقلوهای دوست داشتنی؛ ۱۰ زوج کمدی برتر تاریخ سینما را بشناسید [قسمت اول] اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.