پیش بینی اسکار ۲۰۱۹: بازیگرانی که بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار دارند [قسمت دوم]

فصل اسکار با قدرت تمام آغاز شده است. در ماه پایانی فصل پاییز بسیاری از فیلم هایی که شانس بردن جایزه اسکار را دارند اکران می شوند و ما قصد داریم در ادامه این مطلب در مورد شانس های دریافت یکی از مهم ترین جوایز اسکار ۲۰۱۹ صحبت کنیم: بخش بهترین بازیگر مرد. اگر چه هنوز فیلم های متعددی که شانس اسکار دارند در انتظار اکران به سر می برند (مانند فیلم The Mule درام جنایی کلینت ایستوود) اما اکثریت نقش آفرینی های این دسته که شانس بردن جایزه اسکار را دارند اکران عمومی یا خصوصی (برای منتقدان) شده اند. بدین ترتیب رقابت برای بدست آوردن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۱۹ مشخص تر شده است.

هر چند هنوز زمان زیادی تا ماه فوریه و اسکار ۲۰۱۹ باقی است اما دوستداران سینما از ماه ها قبل در مورد شانس های کسب جایزه اسکار گمانه زنی کرده و تاکنون نیز این گمانه زنی ها در بسیاری از موارد درست از آب درآمده اند. بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد یکی از مهم ترین و البته رقابتی ترین بخش های جوایز اسکار است که از آن با عنوان حمام خون یاد می شود، امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر هنوز نقش آفرینی مانند آنچه که گری اولدمن در فیلم «تاریک ترین ساعت» (Darkest Hour) از خود ارائه داد دیده نشده است به همین دلیل هنوز بازیگران زیادی برای بردن جایزه این بخش شانس دارند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با نقش آفرینی هایی در فیلم های سال ۲۰۱۸ آشنا کنیم که بازیگران مرد آن ها شانس زیادی برای بردن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دارند.

۶- رامی مالک (راپسودی بوهمیایی)

اسکار 2019

یک رویکرد تضمین شده برای اینکه بازیگری بتواند شانس خود را در رقابت بر سر کسب جوایز اسکار به بیشترین حد ممکن برساند این است که نقش یک شخصیت تاریخی دوست داشتنی و محبوب را بازی کند. رامی مالک نیز اخیراً در مسیری مشابه قرار گرفته و در فیلم زندگینامه ای «راپسودی بوهمیایی» ( Bohemian Rhapsody) نقش فردی مرکوری فقید، خواننده گروه موسیقی کویین را بازی می کند، فیلمی که با موفقیتی خیره کننده در باکس آفیس مواجه شده است. اگر چه این فیلم نقدهایی متفاوت از منتقدان دریافت کرده اما همگی منتقدان بازی رامی مالک را ستوده و نقش آفرینی او را قوی ترین جنبه فیلم برایان سینگر دانسته اند.

اسکار 2019

وی به خوبی و با دقتی مثال زدنی توانسته سبک رفتار و تیپ شخصیتی همراه با غرور و نمایشگرانه فردی مرکوری را تقلید کند و بدین ترتیب تفاوتی فاحش بین خود و دیگر بازیگران فیلم ایجاد نماید که البته یکی از نقاط ضعف فیلم به شمار می آید. همچنین وی بخشی از ترانه های فیلم را خود خوانده است. شاید تنها چیزی که ممکن است باعث شود رامی مالک جایی در ۵ نامزد نهایی دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد در اسکار ۲۰۱۹ جایی نداشته باشد همین نقدهای متفاوت نسبت به فیلم باشد.

اسکار 2019

اگر چه «راپسودی بوهمیایی» جایی در میان فهرست های متفاوت ارائه شده از بهترین فیلم های سال ندارد اما بازی مالک می تواند نقش مهمی در تغییر دیدگاه داوران اسکار به این فیلم داشته باشد. علاوه بر این، در صورتی که او و فیلمش جایی در میان نامزدهای کسب جوایز دیگر جشنواره های سینمایی مانند گلدن گلوب و اسکرین اکتورز گیلد نداشته باشند شانس او برای قرار گرفتن در میان نامزدهای اسکار نیز بسیار کمتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نادیده گرفته‌شدگان؛ ۱۰ بازیگر هالیوودی که سال‌ها جایزه اسکار از آن‌ها دریغ شد [قسمت اول]

۷- رابرت ردفورد (پیرمرد و اسلحه)

اسکار 2019

رابرت ردفورد به عنوان یکی از نمادهای هالیوود در نزدیک به ۵ دهه اخیر، تاکنون یک بار به خاطر کارگردانی فیلم «مردم معمولی» (Ordinary People) موفق به دریافت جایزه اسکار شده اما در بخش بازیگری تنها یک بار و آن هم در سال ۱۹۷۳ برای بازی در فیلم «نیش» (The Sting) نامزد دریافت جایزه اسکار شده که البته موفق به بردن آن نیز نشد. اما کمپانی فاکس امیدوار است که یک جایزه اسکار دیگر را به رزومه ردفورد اضافه کند، با امید به اینکه بازی او در نقش یک سارق بانک سالخورده به نام فارست تاکر در فیلم «پیرمرد و اسلحه» (The Old Man and the Gun)، ردفورد بتواند نظر داوران اسکار را به خود جلب کند.

اسکار 2019

این فیلم در اوایل سال میلادی کنونی نقدهای مثبتی از منتقدان دریافت کرد اما کمتر کسی شانسی برای آن در بخش جوایز اسکار و دیگر جشنواره های سینمایی قائل شده است. اما بازی ردفورد یکی از قوی ترین جنبه های فیلم است، جایی که این بازیگر کهنه کار از جذابیت طبیعی خود برای زندگی بخشیدن شخصیت فیلم استفاده می کند. اگر قرار باشد «پیرمرد و اسلحه» شانسی برای جلب توجه داوران اسکار داشته باشد بدون شک آن تنها بازی زیبا و متمایز رابرت ردفورد در فیلم خواهد بود. اگر چه اکنون ردفورد از آن اظهار نظر و تصمیم احساسی اولیه خود عقب نشینی کرده اما بسیاری فکر می کردند که این فیلم آخرین حضور ردفورد بر پرده سینما به عنوان بازیگر باشد؛ موضوعی که می توانست تاثیری قابل توجه بر تصمیم داوران اسکار داشته باشد.

اسکار 2019

چه چیزی بهتر از قرار دادن نام ردفورد در میان نامزدهای نهایی کسب جایزه اسکار بخش بهترین بازیگر مرد برای احترام و تجلیل از میراث پربار و گرانبهای او؟ او تنها با این تصمیم احساسی و تحت تاثیر قرار دادن داوران از طریق احساس نیز می توانست وارد رقابت جایزه اسکار در بخش بازیگری شود اما این بخش همواره یکی از شلوغ ترین و سخت ترین بخش های رقابتی جایزه اسکار بوده و امسال نیز با توجه به بازی های خیره کننده ای که از بازیگران مرد دیده ایم، رقابت سخت تر از سال های قبل خواهد بود. اما ردفورد امیدوار است که «پیرمرد و اسلحه» از رادار داوران دور نمانده و صبح روز اجرای مراسم اسکار ۲۰۱۹ نام او نیز به عنوان یکی از نامزدهای بخش بهترین بازیگر مرد خوانده شود.

۸- کلینت ایستوود (حامل مواد مخدر)

اسکار 2019

جالب این که امسال فیلم بزرگ دیگری نیز ساخته شده که مانند گزینه قبلی مربوط به یک مرد کهنسال است که وارد دنیای جرم و جنایت می شود. در مورد فیلم «حامل مواد مخدر» (The Mule) (البته اسمی که بتواند جایگزین واقعی این واژه انگلیسی و معنای دقیق آن باشد در فارسی یافت نمی شود اما این واژه انگلیسی به افرادی گفته می شود که مواد مخدر را در درون بدن خود جاسازی کرده و قاچاق می کنند) صحبت می کنیم، آخرین تجربه کارگردانی کلینت ایستوود که خود نیز نقش اصلی آن را بازی می کند. او در این فیلم نقش یک شخصیت دنیای واقعی به نام ارل استون را بازی می کند، باغبانی که به قاچاقچی مواد مخدر تبدیل شده و به استخدام کارتل مکزیکی سینالوآ درآمد.

اسکار 2019

ایستوود نیز مانند ردفورد قبلاً تجربه کسب جایزه اسکار را دارد اما نه در زمینه بازیگری. در واقع او تاکنون برنده ۴ جایزه اسکار شده که در بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلم و برای فیلم های «نابخشوده» (Unforgiven ) و «دختر میلیون دلاری» (Million Dollar Baby) بوده که هر کدام به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شده و همزمان جایزه بهترین کارگردانی را برای ایستوود به ارمغان آورده اند. همچنین ایستوود برای هر دو فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نیز شده اما قافیه را به رقبایش باخت و در این بخش دستش از رسیدن به جایزه اسکار کوتاه ماند.

اسکار 2019

او نیز از آن شخصیت های سالخورده اما مشهور هالیوود است که چندین بار در مورد بازنشستگی سخن گفته (این اولین نقش آفرینی او بعد از بازی در فیلم «مشکل با منحنی» (Trouble With the Curve) در سال ۲۰۱۲ به شمار می آید)، بدین ترتیب شاید داوران اسکار فرصت دیگری برای دادن جایزه اسکار یا دستکم نامزدی او در بخش بهترین بازیگر مرد سال نداشته باشند. اگر ایستوود می خواهد شانسی برای دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال در اسکار ۲۰۱۹ داشته باشد، «حامل مواد مخدر» باید از کیفیت متمایز بسیار بالایی برخوردار باشد.

اسکار 2019

از آنجایی که کارنامه فیلمسازی ایستوود در سال های اخیر با تغییر جهات و فراز و نشیب های زیادی در زمینه موفقیت در گیشه و اسکار همراه بوده است و در حالی که کمپانی برادران وارنر (تهیه کننده فیلم ایستوود) تهیه کنندگی یکی دیگر از شانس های اصلی اسکار ۲۰۱۹ یعنی فیلم «ستاره ای متولد می شود» را بر عهده دارد، به نظر می رسد که حمایت اصلی استودیو متوجه فیلم بردلی کوپر باشد و تبلیغات و پشتیبانی اصلی صرف این فیلم شود نه فیلم ایستوود. از این رو کلینت ایستوود اگر بخواهد شانسی برای کسب جایزه اسکار داشته باشد باید اکرانی فوق العاده داشته و فیلمی در حد بهترین آثار خود را به اسکار ببرد.

بیشتر بخوانید: جان کازال؛ بازیگر فقیدی که تمامی فیلم هایش نامزد دریافت جایزه اسکار شدند

۹- ویلم دفو (در دروازه ابدیت)

اسکار 2019

ویلم دفو، به عنوان یکی از شناخته شده ترین و موفق ترین بازیگران هالیوود، در حال بوجود آوردن گفتمانی است که او را به عنوان یکی از دیر رسیدگان به جایزه اسکار نشان خواهد داد. او تاکنون سه بار در مراسم اسکار نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد سال شده که آخرین آن نیز سال گذشته برای فیلم «پروژه فلوریدا» ( The Florida Project) بود. بسیاری بر این باور بودند که دفو از شانس های اصلی برای کسب جایزه اسکار است تا اینکه نقش آفرینی سام راکول در فیلم «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) همه را شیفته خود کرد و جایزه اسکار را از چنگ دفو بیرون کشید.

اسکار 2019

امسال اما دفو با فیلم «در دروازه ابدیت» ( At Eternity’s Gate) بازگشته است، فیلم زندگینامه ای در مورد ونسان ون گوگ، نقاش نامی هلندی که نقشی مناسب برای دفو بوده و بازی او در این نقش با تعریف و تمجیدهای خاصی از جانب منتقدان همراه بوده است. مشکل این است که به نظر نمی رسد فیلم «در دروازه ابدیت» در کل شانسی برای کسب جایزه در اسکار ۲۰۱۹ داشته باشد و جلب توجه داوران اسکار توسط این فیلم کمی دور از ذهن است. «در دروازه ابدیت» از رادار بسیاری از سینماروها دور مانده و به همین دلیل دفو به چیزهایی غیر از فیلم خود برای راهیابی به فهرست نامزدهای کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نیاز دارد. اگر دفو امسال نیز در میان نامزدها جایی نداشته باشد باید تنها به نقدهای خوب از بازی اش قناعت کرده و امیدوار به شانسی بهتر در سال آینده باشد.

۱۰- جان دیوید واشنگتن (بلککلنزمن)

اسکار 2019

دنزل واشنگتن یکی از بازیگران سرشناس هالیوود است که همکاری های متعددی با اسپایک لی داشته است. اما این کارگردان اخیراً تجربه همکاری با پسر واشنگتن را نیز به رزومه کاری خود افزوده است. در فیلم «بلککلنزمن» ( BlacKkKlansman) واشنگتن جوان نقش ران استالوورث را بازی می کند، یک افسر پلیس سیاهپوست که با موفقیت به گروه محلی نژادپرست Ku Klux Klan نفود می کند. فیلم لی به خاطر پرداخت استادانه، جذاب و دقیقش از بن مایه و تم داستانی اش مورد ستایش منتقدان قرار گرفت زیرا به خوبی توانست وحشت و شوخ طبعی موجود در شخصیت و داستان استالوورث را به روی پرده ببرد (فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است).

اسکار 2019

جان دیوید واشنگتن نقش اساسی در این موفقیت داشته و بازی خیره کننده و تحسین شده ای از خود در نقش اول داستان ارائه داده که ثابت می کند آینده ای درخشان در انتظار اوست. مشکل فیلم «بلککلنزمن» این است که خیلی زود به اوج رسید زیرا اولین بار در جشنواره کن به نمایش درآمده و در ماه آگوست به سینماها وارد شد. اگر چه در آن زمان این فیلم را یکی از شانس های اصلی اسکار ۲۰۱۹ می دانستند اما در شرایط کنونی نمی توان آن را دارای شانس زیادی در این زمینه قلمداد کرد. این فیلم اگر چه در جشنواره های کن، تورنتو و ونیز مورد توجه قرار گرفته اما پس از آن که در فهرست ده گانه بهترین فیلم های سال که توسط انجمن منتقدان ملی آمریکا منتشر شد جایی نداشت، شانس آن برای موفقیت در اسکار بسیار کم شده است.

اسکار 2019

البته به مانند دیگر فهرست هایی که در حوزه سینما ارائه کرده ایم، نمی توانیم این فهرست را نیز قطعی و کامل بدانیم و بازیگران دیگری نیز ممکن است شایسته جای گرفتن در این فهرست را داشته باشند، بخصوص در شرایطی که هنوز فیلم های زیادی در ماه های آینده در نوبت اکران قرار داشته و فرصت برای ورود به عرصه رقابت کسب جایزه بهترین بازیگر مرد اسکار ۲۰۱۹ وجود دارد.

بیشتر بخوانید: چهره های مشهوری که حاضر به دریافت جایزه اسکار خود نشدند را بشناسید

نوشته پیش بینی اسکار ۲۰۱۹: بازیگرانی که بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار دارند [قسمت دوم] اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.