پیش بینی اسکار ۲۰۱۹: بازیگرانی که بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار دارند [قسمت اول]

فصل اسکار با قدرت تمام آغاز شده است. در ماه پایانی فصل پاییز بسیاری از فیلم هایی که شانس بردن جایزه اسکار را دارند اکران می شوند و ما قصد داریم در ادامه این مطلب در مورد شانس های دریافت یکی از مهم ترین جوایز اسکار ۲۰۱۹ صحبت کنیم: بخش بهترین بازیگر مرد. اگر چه هنوز فیلم های متعددی که شانس اسکار دارند در انتظار اکران به سر می برند (مانند فیلم The Mule درام جنایی کلینت ایستوود) اما اکثریت نقش آفرینی های این دسته که شانس بردن جایزه اسکار را دارند اکران عمومی یا خصوصی (برای منتقدان) شده اند. بدین ترتیب رقابت برای بدست آوردن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۱۹ مشخص تر شده است.

هر چند هنوز زمان زیادی تا ماه فوریه و اسکار ۲۰۱۹ باقی است اما دوستداران سینما از ماه ها قبل در مورد شانس های کسب جایزه اسکار گمانه زنی کرده و تاکنون نیز این گمانه زنی ها در بسیاری از موارد درست از آب درآمده اند. بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد یکی از مهم ترین و البته رقابتی ترین بخش های جوایز اسکار است که از آن با عنوان حمام خون یاد می شود، امسال نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر هنوز نقش آفرینی مانند آنچه که گری اولدمن در فیلم «تاریک ترین ساعت» (Darkest Hour) از خود ارائه داد دیده نشده است به همین دلیل هنوز بازیگران زیادی برای بردن جایزه این بخش شانس دارند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با نقش آفرینی هایی در فیلم های سال ۲۰۱۸ آشنا کنیم که بازیگران مرد آن ها شانس زیادی برای بردن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را دارند.

۱- ایتان هاک (اولین اصلاح شده)

اسکار 2019

فیلم درام «اولین اصلاح شده» (First Reformed) ساخته پل شریدر تابستان امسال در سینماهای ایالات متحده اکران شد اما داوران اسکار توجهشان نسبت به این فیلم را از دست نداده اند. این فیلم داستان تولر (هاک) را روایت می کند، یک کشیش نیویورکی که با شبهاتی در مورد دین و اخلاق روبرو می شود. فیلم «اولین اصلاح شده» بعد از این که در میان ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۸ قرار گرفت شرایط بهتری برای بردن جایزه در اسکار بدست آورد.

اسکار 2019

شریدر که نویسندگی فیلمنامه فیلم های کلاسیک شاهکاری مانند «راننده تاکسی» (Taxi Driver) و «گاو خشمگین» (Raging Bull) را در کارنامه دارد، تاکنون به خاطر فیلمنامه اورجینال فیلم خود مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است که از موضوع پیچیده داستان فیلم ناشی می شود. اما او تنها کسی نیست که به خاطر فیلم «اولین اصلاح شده» مورد توجه قرار گرفته زیرا بازی خیره کننده ایتان هاک نیز چشم بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد. هاک قبلاً نیز جوایز متعددی در بخش بهترین بازیگر مرد در فستیوال های سینمایی غیر از اسکار دریافت کرده که معمولاً پیش درآمد و پیش نیاز بردن جایزه اسکار بوده اند.

بیشتر بخوانید: نادیده گرفته‌شدگان؛ ۱۰ بازیگر هالیوودی که سال‌ها جایزه اسکار از آن‌ها دریغ شد [قسمت دوم]

اسکار 2019

علاوه بر این، هاک سابقه خوبی در نامزدی اسکار داشته و تاکنون ۴ بار به خاطر فعالیت های سینمایی اش نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. دو مورد از این نامزدی ها به خاطر نوشتن فیلمنامه بوده اما برای بازی در فیلم های «روز تعلیم» (Training Day) و «پسرانگی» (Boyhood) نامزد دریافت جایزه اسکار بخش بازیگری نیز شده است. وی در طول سال های گذشته پروفایل بازیگری قابل قبولی برای خود دست و پا کرده و بعید نیست که در مراسم اسکار ۲۰۱۹ نیز داوران او را نامزد دریافت جایزه کنند.

۲- کریستین بیل (معاون)

اسکار 2019

بیل از قبل جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای بازی در نقش دیکی اکلاند در فیلم «مشت زن» (The Fighter) به کارگردانی دیوید اُ راسل را دارد و اکنون برای نقش آفرینی اش در نقش دیک چنی در فیلم «معاون» (Vice) ساخته آدام مک کی نیز می تواند اولین جایزه اسکارش در بخش بهترین بازیگر مرد نقش اول را نیز به خانه ببرد. در این کمدی تاریک که هنوز اکران نشده، بیل نقش دیک چنی، معاون سابق رییس جمهور ایالات متحده را بازی می کند و تنها با تماشای تریلر این فیلم می توان گفت که او شایستگی دریافت جایزه اسکار را دارد.

اسکار 2019

بیل مانند دیگر نقش هایش برای این نقش نیز سنگ تمام گذاشته و یکی از تغییرات خارق العاده بدنی و ظاهری اش را به نمایش گذاشته است. چنیِ بیل بسیار واقعی به نظر می رسد و او توانسته سبک راه رفتن، صحبت کردن و تمامی خصوصیات ظاهری و رفتاری این سیاستمدار آمریکایی را با مهارت و دقت تمام بازی کند. حتی کسانی که می دانند بیل در این فیلم بازی کرده نیز هنگام دیدن گریم و ظاهر شخصیت او دچار شک و تردید می شوند. فیلم «معاون» در ایام کریسمس به سینماها خواهد آمد و نقدهای اصلی نیز تا نزدیک شدن به زمان اکران منتشر نخواهند شد.

اسکار 2019

با این وجود، فیلم برای جمعی از منتقدان و صنوف سینمایی اکران خصوصی شده و صحبت های کنونی نشان از این دارد که هم فیلم و هم بازی کریستین بیل مورد توجه داوران اسکار قرار خواهد گرفت. این نقش بیش از هر زمان دیگری بیل را به جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول نزدیک می کند و شاید سرنوشتی مشابه گری اولدمن و «تاریک ترین ساعت» در انتظار بیل در اسکار ۲۰۱۹ باشد.

بیشتر بخوانید: مراسم اسکار و ۱۰ باور نادرستی که در مورد آن وجود دارد

۳- ویگو مورتنسن (کتاب سبز)

اسکار 2019

در کمدی درام برگرفته از ماجرای واقعی «کتاب سبز» (Green Book) ساخته پیتر فارلی، ویگو مورتنسن نقش تونی «لیپ» واللونگا یک رقصنده ایتالیایی-آمریکایی را بازی می کند که در دهه ۱۹۶۰ رانندگی دکتر دونالد شرلی (ماهرشالان علی) که یک پیانیست آفریقایی-آمریکایی است و قصد شرکت در یک تور موسیقی را دارد را بر عهده می گیرد. وقتی که این فیلم در فستیوال بین المللی فیلم تورنتو برنده جایزه فیلم منتخب تماشاگران شد و به نوعی نامزدی خود در بخش بهترین فیلم اسکار را تضمین کرد، بسیاری از کارشناسان عرصه سینما را حیرت زده کرد.

اسکار 2019

برخی از منتقدان به رویکرد کلیشه ای و تکراری داستان فیلم «کتاب سبز» به تم و موضوع ماجرا خرده گرفته اند اما اکثریت منتقدان بر این نکته توافق دارند که این فیلم یک اثر جذاب با داستان پردازی خوب به خصوص برای سینماروهای قدیمی است.جالب تر این که فیلم فارلی حتی جایزه بهترین فیلم انجمن ملی منتقدان آمریکا را نیز دریافت کرده است. مورتنسن در این جشنواره نیز بی نصیب نمانده و جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره را به خود اختصاص داد. بدون شک بازی های قوی ویگو مورتنسن و ماهرشالا علی نقش مهمی در موفقیت فیلم و دیدگاه مثبت منتقدان نسبت به آن داشته است اما مورتنسن برای ایفای نقش تونی لیپ نهایت تلاش خود را به کار گرفته است.

اسکار 2019

با حفظ تعادل جنبه های کمدی و دراماتیک فیلم، این بازیگر که تاکنون دو بار نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شده، هیچگاه نگاهش به درون پاک و انسانی شخصیت تونی لیپ را گم نکرده و این شخصیت را به شخصیتی جذاب و دوست داشتنی در داستان تبدیل کرده است. مورتنسن نیز مانند کریستین بیل راه درازی برای ایفای این نقش پیموده و آماده سازی ها و تغییرات فیزیکی قابل توجهی را متحمل شده است تا به خوبی در نقش لیپ جا بیفتد.

۴- بردلی کوپر (ستاره ای متولد می شود)

اسکار 2019

بازسازی بردلی کوپر از درام موزیکال و کلاسیک «ستاره ای متولد می شود» (A Star is Born) بدون شک یکی از دُردانه های داوران اسکار خواهد بود که با استقبال خیره کننده منتقدان و بیش از ۱۹۱ میلیون دلار فروش در باکس آفیس داخلی ایالات متحده مواجه شد. این فیلم هم که به احتمال فراوان یکی از نامزدهای اصلی اسکار ۲۰۱۹ در بخش بهترین فیلم سال خواهد بود جایزه بهترین کارگردانی (کوپر)، بهترین بازیگر زن (لیدی گاگا) و بهترین بازیگر مرد نقش مکمل (سم الیوت) را از جانب انجمن ملی منتقدان آمریکا دریافت کرده و در میان ۱۰ فیلم برتر سال این انجمن قرار گرفته است.

اسکار 2019

این فیلم در کنار «در میان آسمان» (Up in the Air) و «شبکه اجتماعی» (The Social Network) رکورد بیشترین جوایز دریافتی تاریخ جایزه انجمن ملی منتقدان آمریکا را در اختیار دارد. البته این ابتدای راه بردن جوایز معتبر بین المللی برای فیلم «ستاره ای متولد می شود» به نظر می رسد و به نظر می رسد که در جشنواره ها و فستیوال های سینمایی ماه های پیش رو نیز به بردن جایزه های بیشتر ادامه دهد. بردلی کوپر که قبلاً نیز ۳ بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و آخرین بار این مهم را برای بازی در فیلم جنگی و پرفروش «تک تیرانداز آمریکایی» (American Sniper) در سال ۲۰۱۴ بدست آورده است، یکی از رقبای اصلی دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد سال آینده به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: فیلم هایی که در کمال ناباوری موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم نشدند [قسمت اول]

اسکار 2019

بازی او در نقش جکسون مین که یک خواننده سبک کانتری-راک است به عنوان یکی از بهترین نقش آفرینی های وی مورد تحسین قرار گرفته و بسیاری آن را یک بازی کاریزماتیک و کاملاً احساسی تفسیر کرده اند. او در نشان دادن شخصیت خود-ویرانگر جکسون بسیار موفق بوده به طوری که این شخصیت بسیار واقعی، صادق و قابل درک دیده می شود. جالب این که وی در سکانس های مربوط به کنسرت فیلم نیز از صدای خودش استفاده کرده که نتیجه ۱۸ ماه تلاش و تمرین او در عرصه موسیقی است. داوران اسکار همواره به فیلم های موزیکال ساخته شده به سبک سنتی نگاه مهربانانه ای دارند و نامزدی «لا لا لند» (La La Land) در ۱۴ بخش از جوایز اسکار سال گذشته گویای این مطلب است. از این رو حتی اگر کوپر برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد این جشن سینمایی نشود نیز بدون شک یکی از نفرات برگزیده در این بخش خواهد بود.

۵- رایان گاسلینگ (اولین مردان)

اسکار 2019

رایان گاسلینگ که سال گذشته برای بازی در فیلم «لا لا لند» موفق شد در بین نامزدهایی نهایی اسکار بخش بهترین بازیگر مرد نقش اول قرار بگیرد، امسال نیز امیدوار بود در همکاری مشترک دیگری با دیمین شزل به موفقیتی مشابه دست یابد. اما فیلم «اولین مردان» (First Man) که زندگینامه نیل آرمسترانگ، اولین فضانوردی که به ماه رفت، را روایت می کند و بسیاری آن را از شانس های اصلی اسکار می دانستند در باکس آفیس با شکست مواجه شد. این فیلم نتوانست خود را از زیر سایه فیلم های بلاک باستری مانند «ونوم» (Venom) و «ستاره ای متولد می شود» رها کند و در باکس آفیس داخلی ایالات متحده تنها به ۴۴٫۵ میلیون دلار فروش دست یافته است.

اسکار 2019

اگر چه با حضور شزل در مقام کارگردان، این فیلم همچنان در بخش تکنیکال می تواند رقیبی قابل توجه در اسکار ۲۰۱۹ باشد اما نمی توان آن را در بخش بهترین فیلم سال اسکار به عنوان تهدیدی برای دیگر فیلم های مهم سال ۲۰۱۸ دانست. هنوز مشخص نیست که شکست فیلم در باکس آفیس و دور شدن آن از انتظاراتی که از فیلم می رفت تا چه اندازه می تواند بر شانس گاسلینگ برای دریافت جایزه اسکار تاثیر بگذارد اما باید اعتراف کرد که بازی وی در نقش نیل آرمسترانگ بسیار دقیق، با جزییات و متفکرانه است و به خوبی توانسته شخصیت درونگرای این فضانورد را روی پرده نشان دهد.

اسکار 2019

البته این موضوع در اتهامات مربوط به فیلم که آن را فیلمی بسیار سرد و بیروح و از لحاظ عاطفی ناتوان در جذب مخاطب دانسته اند بی تاثیر نبوده است و نمی توان انتظار داشت که شانس گاسلینگ برای دریافت جایزه اسکار به اندازه دیگر بازیگران گفته شده در موارد قبلی است. نقش آفرینی او در این فیلم از آن دسته نقش آفرینی های پرجلوه و نمایشی که همواره مورد علاقه داوران اسکار بوده نیست و نمی توان سکانسی را در فیلم «اولین مردان» یافت که بتواند نامزدی گاسلینگ در اسکار را تضمین نماید.

بازی او در فیلم «اولین مردان» فوق العاده است اما برای اهداف کلی فیلم و نه آن قدر کافی که او را در میان سه نامزد نهایی کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد قرار دهد. حتی اگر گاسلینگ سومین نامزدی اسکار خود را بدست آورد نیز باید از نتیجه کار خود راضی بوده و به جوایز مشارکتی در بخشی غیر از بازیگری برای فیلم «اولین مردان» امیداور باشد.

بیشتر بخوانید: جان کازال؛ بازیگر فقیدی که تمامی فیلم هایش نامزد دریافت جایزه اسکار شدند

نوشته پیش بینی اسکار ۲۰۱۹: بازیگرانی که بیشترین شانس را برای کسب جایزه اسکار دارند [قسمت اول] اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.