«فرار در دانمورا»؛ مینی سریالی جذاب و درامی تاریک از بن استیلر با الهام از داستانی واقعی

بن استیلر کمدینی است که با کارهای تلویزیونی بیگانه نیست. او در سال ۱۹۹۳ برای سریال کمدی «شو بن استیلر» (The Ben Stiller Show) که عمر کوتاهی داشت برنده جایزه امی شد. این بازیگر هالیوودی با دنیای کارگردانی نیز بیگانه نیست و در این عرصه فیلم های متنوعی از جمله «نیش های حقیقی» (Reality Bites)، «پسر کابلی» (The Cable Guy)، «زولندر» (Zoolander)، «تندر استوایی» (Tropic Thunder) و بسیاری دیگر. اما مینی سریال جدید «فرار در دانمورا» (Escape at Dannemora) از شبکه Showtime نقطه عطفی در کارنامه این بازیگر-کارگردان هالیوودی است که با کارهای گذشته او تفاوت هایی خاص دارد.

این سریال، از یک ماجرای فرار از زندان واقعی در سال ۲۰۱۵ در نیویورک الهام گرفته شده است و با رویکردی متدیکال و جذاب به استقبال حادثه ای حیرت انگیز و نهایتاً خشونت بار می رود. این مینی سریال ۷ اپیزودی داستانی پرجزییات و پرتنش را روایت می کند که رفته رفته شما را با شرایط و شخصیت های اصلی داستان آشنا کرده و در نهایت شما را به همدردی با آن ها وا می دارد. این مینی سریال از بازیگرانی برجسته سود می برد که از آن جمله می توان به بنیسیو دل تورو و پاتریشیا آرکت اشاره کرد که هر کدام کسب جایزه اسکار را در کارنامه خود دارند. پل دانو نیز یکی دیگر از نقش های اصلی سریال را بازی می کند، بازیگری که اخیراً اولین تجربه کارگردانی او با عنوان «حیات وحش» (Wildlife) با استقبال منتقدان روبرو شده است.

Escape at Dannemora

بدین ترتیب می توان گفت که مینی سریال «فرار در دانمورا» به لطف موضوع جالب و استعداد بازیگران و کارگردان خود می تواند به سریالی با موفقیتی غیرمنتظره و فراتر از حد تصور تبدیل شود که آن را به سریال های «دروغ های بزرگ کوچک» (Big Little Lies) و «اشیای تیز» (Sharp Objects) از شبکه HBO شبیه می سازد اما با سطح متفاوتی از مخاطبان. به جای جلب توجه کتابخوانان، استیلر و شبکه سازنده سریال بر روی ارزش خبری داستان جنجالی «فرار در دانمورا» سرمایه گذاری کرده اند، داستانی که شامل فرار دو زندانی، تلاش های طولانی متعاقب آن برای دستگیری آنان و رسوایی اخلاقی موجود در ماجرای فرار بود که به یک خوراک رسانه ای جنجالی تبدیل شد.

بیشتر بخوانید: ۷ سریال انیمه دیدنی برای کسانی که چیزی در مورد این ژانر نمی دانند

Escape at Dannemora

دیوید سوت (چپ) و ریچارد مت (راست) در ندامتگاه کلینتون پیش از فرار

در واقعیت ماجرا یک کارمند غیرنظامی در زندان کلینتون نیویورک به نام تیلی میچل برای کمک به فرار دو زندانی به نام های ریچارد مت و دیوید سوت دست به کاری زد که شامل برقراری رابطه جنسی با هر دوی آن ها بود. فرار صرف این دو زندانی به یک تعقیب و گریز یک ماهه برای دستگیری آن ها منجر شد و با توجه به خاص بودن سبک فرار آن ها و رابطه ای عجیب تر که با یک کارمند زندان برقرار کردند، جذابیت داستان سریال دو چندان بوده و از آنجایی که از این اتفاق حقیقی تنها چند سال معدود می گذرد، سازندگان مینی سریال «فرار در دانمورا» می توانند از این موقعیت برای جذب مخاطب بیشتر استفاده کنند، مخاطبانی که هنوز این اتفاق را به یاد داشته و به دنبال آگاه شدن از جزییات و واقعیت ماجرا هستند.

Escape at Dannemora

جویس میچل که الهام بخش شخصیت تیلی با بازی پاتریشیا آرکت شد.

اگر چه شرح واقعی ماجرا حاوی روابط جنسی شنیع و جزییات شهوت پرستانه غیرقابل تصوری است اما تیم نویسندگان استیلر تمرکز اصلی خود را بر روی ماجرای فرار این دو زندانی که دل تورو و دانو نقش های آنان را بازی می کنند قرار داده اند. اگر چه بسیاری از بینندگان سریال از کلیت ماجرای فرار اطلاع دارند اما تنش و هیجانی که استیلر و تیم تولید سریال در داستان ایجاد کرده اند مخاطبان را میخکوب می کند. استیلر به خوبی از فرصتی که دارد برای شناساندن شخصیت های اصلی داستان در درون دیوارهای زندان کلینتون به مخاطب استفاده می کند و بدین ترتیب شکاف های داستانی که در گزارشات واقعی در مورد ماجرای فرار وجود داشت را پوشش می دهد.

Escape at Dannemora

با این هدف، استیلر سعی می کند کمتر به سراغ فلش بک و ماجراهای گذشته برود و اکثر داستان را در زمان حال روایت می کند تا تمرکز خود را روی دو هم سلولی قرار دهد که با موفقیت راه خود را باز کرده و با کشیدن نقشه ای دقیق که ما را به یاد فیلم «فرار از آلکاتراز» (Escape From Alcatraz) با بازی کلینت ایستوود و ماجرای واقعی آن می اندازد، موفق به فرار از زندان کلینتون می شوند. علاوه بر این که مینی سریال «فرار در دانمورا» را می توان یک سریال درام موفق در ژانر فرار از زندان دانست، این سریال بیشتر قصد دارد مطالعه ای روانشناسانه باشد در مورد شخصیت های درمانده و نهایت کارهایی است که آن ها در اوج درماندگی برای رهایی به آن ها دست می زنند.

Escape at Dannemora

برای شخصیت های مت و سوت که هر دو به حبس ابد محکوم شده اند دست زدن به هر کاری برای رهایی کاملاً قابل درک است. برای شخصیت تیلی (پاتریشیا آرکت که برای ایفای این نقش نزدیک به ۲۰ کیلوگرم وزن خود را افزایش داد) اما موضوع کمی متفاوت است. او که به وضوح از ازدواج سرد و بیروح خود با شوهرش لایل میچل (با بازی خیره کننده و غیرقابل تشخیص اریک لنج با افزایش وزنی باورنکردنی) و کاری که در مرکز بازپروری کلینتون دارد ناراضی است، خود نیز یک زندانی است که برخلاف مت و سوت، در زندان ساخته شده به دست خودش گرفتار شده است. بدین ترتیب در مورد تیلی، داستان سریال را می توان مطالعه ای در مقیاس بزرگ تر در مورد درماندگی انسان ها و زندان هایی که برای خود می سازند دانست.

بیشتر بخوانید: دنیای «شب طولانی»؛ ۱۰ نکته‌ای که در مورد پیش‌درآمد سریال «بازی تاج و تخت» باید بدانید

Escape at Dannemora

با تمرکز بر روی کارهای محنت بار روزانه ای که افراد برای امرار معاش و ادامه زندگی به آن ها روی می آورند با این هدف که تنها به پایانی نامشخص برسند، «فرار در دانمورا» به چیزی فراتر از یک سبک داستان سرایی نقشه محور و فرار از نقطه الف به نقطه ب تبدیل می شود. همین موضوع به استیلر این امکان را می دهد که جزییات زندگی شخصیت های داستان را به تصویر کشیده و از آن ها بهره برداری نماید، چه پشت میله های زندان باشند و چه نباشند.

چنین شرایطی آنچنان دردناک است که حتی افراد خارج از زندان نیز سعی در فرار از آن دارند، که نمونه آن را می توان در شخصیت جین چالمر (دیوید مورس) از نگهبانان زندان دید که شباهت زیادی از لحاظ شخصیتی با مت داشته و به او اجازه می دهد که هر از چند گاهی قوانین زندان را زیر پا بگذارد یا شخصیت دنیس لمبرت (جرمی باب) که در گروه کاری تیلی قرار داشته و در نهایت با بدترین راز موجود در زندان که همان رابطه جنسی مداوم تیلی با سوت است قرار می گیرد.

Escape at Dannemora

مینی سریال «فرار در دانمورا» با یک گام بندی متدیکال داستانی را بازگو می کند که شاید تماشای آن به صورت یک اپیزود در هر هفته کمی ناخوشایند و دشوار باشد. با این وجود، دل تورو، آرکت و دانو همگی در نقش های خود بی نقص هستند و بدون شک در بخش مراسم اهدای جوایز تلویزیونی در سال آینده میلادی جایگاه ویژه ای خواهند داشت. به همین دلیل چه صبر کنید پس از اتمام اپیزودها به صورت یکجا تمام سریال را تماشا کنید و چه هر هفته برای دیدن اپیزود بعدی انتظار بکشید، داستان سریال برای شما جذاب و درگیر کننده خواهد بود.

جدای از عکس العمل مخاطبان به این درام پرتنش و هیجان انگیز، به نظر می رسد که شبکه Showtime، استیلر و هر کسی که در ساخت این سریال دخیل بوده نهایت هوشمندی را در ساخت درامی الهام گرفته شده از داستانی واقعی به کار گرفته است.تریلر این مینی سریال مهیج را در این لینک مشاهده کنید.

Escape at Dannemora

در حالی که در زمان نوشتن این مقاله تنها یک اپیزود از کل ۷ اپیزود مینی سریال «فرار در دانمورا» منتشر شده است، تماشای این سریال مهیج را به شما توصیه کرده و به شما قول می دهیم که در مطلبی مجزا و در سریع ترین زمان ممکن در مورد بهترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع فرار از زندان مطلبی جامع منتشر کنیم.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال های تلویزیونی خارجی برای تماشا در ایام نوروز: شبکه Showtime

نوشته «فرار در دانمورا»؛ مینی سریالی جذاب و درامی تاریک از بن استیلر با الهام از داستانی واقعی اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.