صحبت‌های جنجالی کوئنتین تارانتینو در مورد شخصیت بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»

حباب جنجال در مورد فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» (Once Upon a Time in Hollywood)، جدیدترین و شاید پربحث ترین فیلم کوئنتین تارانتینو، با پاسخ های جنجالی تر کارگردان فیلم نسبت به شخصیت بروس لی در فیلمش بالاخره ترکید. کوئنتین تارانتینو در تازه ترین صحبت هایش به انتقادات در مورد تصویری که وی از بروس لی، قهرمان افسانه ای ورزش های رزمی، در فیلمش ارائه داده پاسخ داده است. بحث و جنجال زمانی آغاز شد که شانون لی، دختر بروس لی، نارضایتی خود را از آنچه در «روزی روزگاری در هالیوود» از شخصیت پدرش به تصویر کشیده و او آن را «تمسخر» این رزمی کار و بازیگر افسانه ای نامید، اعلام نمود.

وی تصریح کرده بود که تصویر ارائه شده از پدرش در این فیلم هیچ شباهتی با شخصیت واقعی این استاد ورزش های رزمی نداشته است. ریشه این جنجال ها در سکانسی از فیلم است که در آن شخصیت بروس لی (با بازی مایک موه) و شخصیت داستانی بدلکار کلیف بوث (با بازی برد پیت) در سریال تلویزیونی واقعی «زنبور سبز» (The Green Hornet) که یکی از نقش آفرینی های اولیه بروس لی قبل از رسیدن به شهرت برای بازی در چندین فیلم سینمایی رزمی بود، با یکدیگر مبارزه می کنند. مبارزه اول این دو با پیروزی شخصیت لی و دومین مبارزه با پیروزی بوث به پایان می رسد. در این سکانس ها، شخصیت بروس لی به عنوان یک شخصیت مغرور که دائماً برای مبازه و کتک کاری آماده است به تصویر کشیده می شود، چیزی که شانون لی آن را بسیار دور از واقعیت می داند.

بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood)

شانون لی

همچنین در این سکانس، بروس لی صحبت های ناخوشایندی در مورد محمد علی کلی، قهرمان افسانه ای بوکس جهان (که در فیلم با اسم اصلی کاسیوس کلی از او یاد می شود) به زبان می آورد که این صحبت ها نیز توسط شانون رد شده است. تارانتینو در جریان کنفرانس خبری نمایش فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» سکوت خود در مورد این انتقادات را شکسته و در حالی که به دفاع از تصویر ارائه شده از لی در فیلم خود پرداخت، تمام آنچه که در فیلم به نمایش در می آید را واقعیت شخصیت لی دانسته است.

بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood)

او در مورد تصویر ارائه شده از بروس لی در «روزی روزگاری در هالیووود» چنین گفته است:«لی یک مرد مغرور بود. سبک حرف زدنش، من خیلی از این موضوع را در فیلمم برجسته نکرده ام. من چیزهایی از او شنیدم که این معنی را می داد. مردم می گویند، خب او هیچگاه نگفته است که می تواند محمد علی را شکست دهد، اوه، بله، او این حرف را زده است. درسته؟ نه تنها خود او بلکه زنش، لیندا لی، نیز این حرف را زده است… اولین زندگینامه ای که خواندم کتاب بروس لی: مردی که تنها من می شناختمش [Bruce Lee: The Man Only I Knew] بود، و او دقیقاً این را گفته است».

بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood)

تارانتینو در ادامه می گوید که اگر چه برد پیت هیچوقت نمی توانسته بروس لی را در مبارزه شکست دهد اما شخصیت او، بدلکاری که گذشته ای تاریک داشته و شاید در قتل همسر خود نیز دخالت داشته است، بسته به شرایط می توانسته او را شکست دهد: «اگر از من این سوال را بپرسید که چه کسی برنده مبارزه می شود: بروس لی یا دراکولا؟ این سوال مشابهی است. او نیز یک شخصیت ساختگی است. اگر بگویم که کلیف می تواند بروس لی را شکست دهد، او یک شخصیت داستانی است، پس می تواند بروس لی را شکست دهد. اما واقعیت این موقعیت چنین است: کلیف یک کلاه سبز است. او بسیاری را در جنگ جهانی دوم در مبارزه تن به تن کشته است. او یک قاتل است. در تمام ماجرا بروس لی در چه مورد صحبت می کند؟ کسانی که او تحسینشان می کند قهرمانان هستند. چیزی اکه او تحسینش می کند مبارزه است و بوکس نزدیک ترین مثال به مبارزه به عنوان یک ورزش است… کلیف حتی بخشی از یک ورزش که شبیه مبارزه باشد نیز نیست، او یک قهرمان است. او یک متخصص مبارزه است. اگر کلیف در یک تورنمنت ورزش های رزمی در مدیسون اسکور گاردن با بروس لی مبارزه می کرد، بروس لی او را می کشت. اما اگر بروس لی و کلیف در جنگل های فیلیپین در یک نبرد تن به تن می جنگیدند، کلیف او را می کشت».

بیشتر بخوانید: واقعیاتی جالب و شنیدنی در مورد «روزی روزگاری در هالیوود»؛ شاهکار جدید کوئنتین تارانتینو [قسمت دوم]

بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood)

شاید این صحبت های تارانتینو چیزی نیست که بسیاری از طرفداران بروس لی و «روزی روزگاری در هالیوود» انتظار آن را داشتند، به ویژه کسانی که با صحبت ها و برداشت شانون لی از «روزی روزگاری در هالیوود» و صحبت های او در مورد این که بروس لی در فیلم تارانتینو به یک شخصیت لاف زن و مغرور می ماند موافق هستند. در فیلم تارانتینو، شخصیت بروس لی در صحبت هایش می گوید که می تواند محمد علی کلی را در مبارزه شکست دهد اما شانون می گوید که پدرش احترام زیادی برای این بوکسور افسانه ای قائل بوده و هیچگاه نمی توانسته چنین صحبتی در مورد او کرده باشد.

بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood)

با این وجود، به نظر می رسد که تارانتینو در مورد این صحبت های بروس لی که در کتاب همسرش منعکس شده دچار سوء تفاهم شده است زیرا به گفته متیو پولی، نویسنده کتاب «بروس لی: یک زندگی» (Bruce Lee: A Life) در توئیتی مدعی شده که صحبت های لیندا لی در کتاب خود بازنشر صحبت های یک منتقد تلویزیونی بوده و نه صحبت های واقعی بروس لی که دقیقاً خلاف این ادعاهاست. یکی دیگر از کتاب های دیگر در مورد زندگی بروس لی که توسط رابرت کلوز، کارگردان فیلم «اژدها وارد می شود» (Enter the Dragon) نوشته شده، تصریح می کند که بروس لی همواره محمد علی کلی را تحسین می کرده و در صحبت هایش روشن ساخته که نمی تواند این بوکسور قدرتمند را شکست دهد.

بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود»(Once Upon a Time in Hollywood)

در این کتاب زندگینامه ای از زبان بروس لی و در این باره چنین گفته می شود: «به دست من نگاه کنید. این یک دست کوچک چینی است. او مرا خواهد کشت». به نظر می رسد که انتقادها در مورد تصویر ارائه شده از شخصیت بروس لی در فیلم تارانتینو چندان نیز بیجا نبوده زیرا در «روزی روزگاری در هالیوود» از شخصیت های واقعی و محبوبی مانند شارون تیت، استیو مک کویین و جی سبرینگ تصویری مثبت ارائه شده، چیزی که در مورد شخصیت بروس لی کمتر دیده می شود. شاید تارانتینو در مورد بروس لی رویه ای متفاوت را در پیش گرفته و تصویری متفاوت از دیگر شخصیت های واقعی فیلم خود از وی ارائه کرده که بیشتر شبیه یک کاریکاتور است.

صحبت های کوئنتین تارانتینو در این مورد را در ویدیو زیر تماشا کنید.

بیشتر بخوانید: هر آن چه که در مورد بروس لی؛ رزمی کار، بازیگر، شاعر و فیلسوف دوست داشتنی نمی دانستید

نوشته صحبت‌های جنجالی کوئنتین تارانتینو در مورد شخصیت بروس لی در «روزی روزگاری در هالیوود» اولین بار در روزیاتو پدیدار شد.